Χρυσό και χάλκινο για Κύπρο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τζούντο Junior στην Ιταλία!

Από Ζάνετ Μιχαηλίδου και Γιάννη Αντωνίου

Μεγάλες επιτυχίες για του Κύπριους αθλητές τζούντο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τζούντο Junior που διεξάγεται στην Ιταλία.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα της κατέκτησε το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 η Ζάνετ Μιχαηλίδου! Η 19χρονη Κύπρια τζουντόκα πήρε την πρωτιά στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Junior (U21) στο Λινιάνο της Ιταλίας, στην κατηγορία μέχρι 78 κιλών, σε μια διοργάνωση όπου το 2022 είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο!

Τα Ευρωπαϊκά Κύπελλα Junior είναι μια σειρά ετήσιων αγώνων, όπου συμμετέχουν οι κορυφαίοι τζουντόκα κάτω των 21 ετών. Οι 100 βαθμοί που θα λάβει από την πρωτιά στη διοργάνωση, αναμένονται να ανεβάσουν την Ζάνετ Μιχαηλίδου στο Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης (!) στα -78 κιλά στην κατηγορία Junior.

Να σημειωθεί ότι η Μιχαηλίδου, λόγω και της νίκης που πέτυχε τον Οκτώβριο του 2022 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών (η πρώτη νίκη συμπατριώτη μας σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών), αλλά και των πολλών επιτυχιών που έχει σημειώσει το 2022, βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο Νο33 της Ολυμπιακής κατάταξης για το Παρίσι 2024, λίγες μόλις θέσεις μακριά από την Ολυμπιακή πρόκριση!
Στο Λινιάνο και στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Junior, η Μιχαηλίδου πέρασε αρχικά από τον α’ γύρο άνευ αγώνα, ενώ στα προημιτελικά κέρδισε την Σίνθια Καπονέτο από την Ιταλία. Στα ημιτελικά, η Κύπρια κέρδισε την Έσθερ Κλάινλουγκτενμπελτ από την Ολλανδία και στον τελικό την επίσης Ολλανδέζα Ιρίνι Χέσλινγκ με ippon.

«Ήταν το πρώτο μου χρυσό μετάλλιο στην καριέρα μου και είμαι πολύ χαρούμενη», δήλωσε η ίδια, στο γραφείο Τύπου της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Τζούντο, λίγες στιγμές μετά την απονομή του μεταλλίου. «Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου Χρίστο Χριστοδουλίδη και το σωματείο Christodoulides Judo Academy, οι οποίοι με την εξαιρετική τους οργάνωση, τα κάνουν όλα πιο άνετα για μένα και τους συναθλητές μου. Ευχαριστώ πολύ την ομοσπονδία μας, και τον πρόεδρο κύριο Σώτο Τρικωμίτη, που είναι δίπλα μας. Και την οικογένεια μου, τον πατέρα μου και πρώην πρωταθλητή Λάκη και τη μητέρα μου Εσμεράλδα».

Η Ζάνετ Μιχαηλίδου ζει και προπονείται από τον Ιανουάριο του 2023 στο Τορίνο της Ιταλίας, όπου σπουδάζει νομική. Όταν βρίσκεται στην Κύπρο, προπονείται υπό τις οδηγίες του Olympian Χρίστου Χριστοδουλίδη.

Το 2022 ήταν μια εξαιρετική χρονιά για την Ζάνετ Μιχαηλίδου, η οποία πέραν από τη νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών, ήταν 7η στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21 στον Ισημερινό τον Αύγουστο, ενώ κατέκτησε και τέσσερα μετάλλια σε Ευρωπαϊκά Κύπελλα Junior, αργυρό στην Μπάνια Λούκα και χάλκινα σε Πακς, Λινιάνο και Αθήνα.

Χάλκινο ο Γιάννης Αντωνίου

Νέα σημαντική επιτυχία για το κυπριακό τζούντο! Μετά το χρυσό μετάλλιο της Ζάνετ Μιχαηλίδου στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Junior (U21) στο Λινιάνο της Ιταλίας, στην ίδια διοργάνωση, την Κυριακή 5 Μαρτίου, ο Γιάννης Αντωνίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα +100 κιλά!

Ο Κύπριος τζουντόκα συνεχίζει από εκεί που έμεινε το 2022, όταν κατέγραψε μια σειρά από εξαιρετικές επιτυχίες. Στην Ιταλία, ο αθλητής του Πιέρου Λεωνίδου ανέβηκε στο πόντιουμ μέσα από τη δύσκολη διαδικασία του ρεπεσάζ.

Αφού πρώτα στους «8» έχασε από τον μετέπειτα αργυρό Λεβέντ Ντόμπος (Ουγγαρία), έπαιξε στα ρεπεσάζ, όπου έκανε τρεις νίκες, για να πάρει το χάλκινο μετάλλιο. Κέρδισε πρώτα τον Κάρλο Σέστακ (Κροατία), ακολούθως τον Φρανσέσκο Φιντόνε (Ιταλία) και τέλος τον Κάπριελ Κίρνα (Εσθονία). Ο τελευταίος είχε παίξει στα ημιτελικά, εκεί όπου έχασε από τον μετέπειτα χρυσό Τόμας Ράσκα (Τσεχία).

Τα Ευρωπαϊκά Κύπελλα Junior είναι μια σειρά ετήσιων αγώνων, όπου συμμετέχουν οι κορυφαίοι τζουντόκα κάτω των 21 ετών.

Ο προπονητής του Αντωνίου, ο Πιέρος Λεωνίδου, συγχάρηκε τον αθλητή του, μιλώντας στο Γραφείο Τύπου της Παγκύπριας Ομοσπονδίας Τζούντο: «Με γεμίζει με περηφάνεια η όλη προσπάθεια του Γιάννη. Είμαστε στην αρχή του δρόμου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 και έγινε το πρώτο βήμα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσοι στηρίζουν τον Γιάννη σ’ αυτή την προσπάθεια που κάνει. Συνεχίζουμε δυναμικά για τους επόμενους αγώνες. Θέλω να συγχαρώ και την Ζάνετ Μιχαηλίδου για την κατάκτηση της 1ης θέσης στη διοργάνωση».

Το 2022 ο Γιάννης Αντωνίου είχε μια εξαιρετική χρονιά. Τον Ιούλιο πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων, ενώ αγωνιζόμενος σε μικρότερη ηλικιακή κατηγορία (U18), πήρε χρυσό στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Λινιάνο και αργυρό στο Στρασβούργο. Συμμετείχε και στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες στο Μπέρμιγχαμ, στην κατηγορία ανδρών.