Ο Χαλιμπέρτον «σκότωσε» στην παράταση τους Μπακς του μυθικού Μίντλετον

Επικράτησαν 121-118 κι έκαναν το 2-1

Προβάδισμα με 2-1 απέναντι στους Μπακς στα playoffs του ΝΒΑ πήραν οι Πέισερς νικώντας με 121-118 στην παράταση μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το Μιλγουόκι βρέθηκε στο -19 στην πρώτη περίοδο, αλλά με έναν φοβερό Κρις Μίντλετον (42π.) έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί όμως ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον πέτυχε το γκολ-φάουλ της νίκης και εξιλεώθηκε για τα 1/12 τρίποντα που είχε.

Ο ηγέτης της Ιντιάνα έκανε τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 16 ασίστ και 10 ριμπάουντ, ενώ 29 πόντους είχε ο Μάιλς Τέρνερ για τους Πέισερς, που πήραν 19 επιθετικά ριμπάουντ. Πέραν του Μίντλετον, ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 28 πόντους, ενώ άλλους 17 ο Μπόμπι Πόρτις με 18ριμπάουντ για το Μιλγουόκι, που έπαιξε και πάλι χωρίς τον τραυματία Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Οι Πέισερς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όταν έφτασαν να προηγούνται και με +19 (39-20) εκμεταλλευόμενοι κάθε αδυναμία στην άμυνα των Μπακς. Ο Λίλαρντ, που αποχώρησε προσωρινά μετά από ένα πάτημα του Σιάκαμ στον αστράγαλό του, είχε κακές επιλογές και 2/10 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρ’ όλα αυτά το Μιλγουόκι με οδηγό τον Μίντλετον πλησίασε στους επτά (57-50) λίγο πριν το ημίχρονο. Πάντως οι γηπεδούχοι με 15 πόντους του Τέρνερ, 14 του Τόπιν και 11 ασίστ του Χαλιμπέρτον πήγαν στα αποδυτήρια με +12, 67-55.

Βελτιώνοντας την άμυνά τους και βρίσκοντας κι άλλες λύσεις από τον Μίντλετον οι Μπακς πλησίασαν ξανά στους επτά (90-83) στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Με διαδοχικά τρίποντα του αφυπνισμένου Λίλαρντ το Μιλγουόκι πέρασε μπροστά για πρώτη, 92-93 και τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος ήταν στο +3 (101-104). Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, ωστόσο, στοίχισαν στο τέλος φέρνοντας τους Πέισερς στο 109-106 με 19,1’’ να απομένουν. Όμως ο Μίντλετον με απίθανο τρίποντο στα 1,4’’ πριν το τέλος έστειλε το ματς στην παράταση, 111-111.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πέισερς συνεχίζοντας να παίρνουν αφειδώς επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκαν με τρίποντο του Νέσμιθ 118-115 στα 14,4’’, αλλά ο Μίντλετον με τρίποντο στα 6,7’’ ισοφάρισε και πάλι (118-118). Ο Χαλιμπέρτον, ωστόσο, με απίθανο καλάθι και φάουλ στα 1,6’’ έκρινε το ματς υπέρ των γηπεδούχων που έκαναν το 2-1.

Το Game 4 θα γίνει και πάλι στην Ιντιάνα, τα ξημερώματα της Δευτέρας (02:00).

Δωδεκάλεπτα: 39-22, 67-55, 90-83, 111-111