Νίκη για Κεραυνό και ισοφάριση στο σκορ νικών!

Έκανε το 1-1 κόντρα στην ΑΕΚ

Με νίκη τον Κεραυνό ολοκληρώθηκε ο δεύτερος αγώνας για την τελική φάση των πλέι-οφ της ΟΠΑΠ Basket League.

Στην αναμέτρηση που έγινε στο «Κ. Παπαέλληνας», ο Κεραυνός κέρδισε την Πετρολίνα ΑΕΚ και έτσι οι δυο ομάδες βρίσκονται πλέον στο 1-1 σκορ νικών / ηττών και ενώ ο τρίτος τελικός, θα γίνει στο «Κίτιον».

Σίγουρα πλέον θα χρειαστεί και 4ος αγώνας.

Στο ημίχρονο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 52-32, ενώ το τελικό σκορ ήταν 92-74.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Crockett (21 πόντοι, 3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).

Μετά το αρχικό 2-0 της ΑΕΚ, ο Κεραυνός κατέγραψε ένα 10-0 σερί, για να προσπεράσει με 10-2 και ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-8.

Ήταν ένα παιχνίδι γρήγορου ρυθμού στο ξεκίνημα με τις εκατέρωθεν επιθέσεις να εκδηλώνονται γρήγορα και με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό, ενώ λίγο μετά το 7`, το σκορ πήγε στο 20-12, πάντα για τον Κεραυνό, που σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά εύστοχος κατά το 1ο κομμάτι του 2ου τελικού και έτσι στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 28-20.

Στην αρχή της 2ης περιόδου ο Κεραυνός άνοιξε τη διαφορά στο +13, όταν το σκορ πήγε στο 33-20 και ενώ το τέμπο ήταν κάπως πιο αργό σε σχέση με την 1η περίοδο, στο 14`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 38-24.

Ωστόσο στη συνέχεια και πάλι οι δυο ομάδες ήταν εύστοχες και ειδικά ο Κεραυνός, ο οποίος ανέβηκε στο +15 (44-29) ενώ στο 18`, η τιμή, ανέβηκε στους 18 πόντους (49-31) και πλέον η ΑΕΚ, καλείτο να αντιδράσει, αλλά με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με +20 και με το σκορ στο 52-32.σ

Στο 57-32 (+25) πήγε το σκορ στην αρχή της 3ης περιόδου, αλλά στη συνέχεια με 8-0 σερί η ΑΕΚ μείωσε σε 57-40.

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, η διαφορά παρέμενε σταθερά γύρω στο +20 πάντα για τον Κεραυνό, που προηγήθηκε με 63-43 στο 25`, ενώ στο 28`, το σκορ πήγε στο 70-51, ενώ παρά τη σχετική μείωση στο -14 (70-56) από πλευράς ΑΕΚ, στο 30`, ο Κεραυνός ανέβηκε και πάλι στους 20, όταν προηγήθηκε με 78-58.

Ο ρυθμός έπεσε κατά τις αρχές της 4ης περιόδου, κάτι που επεδίωξε ο Κεραυνός, ούτως ώστε να κυλάει ο χρόνος μιας και η διαφορά ήταν σε μεγάλα ύψη.

Από την άλλη η ΑΕΚ προσπάθησε να δώσει γρήγορο ρυθμό, αλλά δεν τα κατάφερε και ενώ λίγο μετά το 36`, η διαφορά ανέβηκε στους 23 πόντους, όταν το σκορ πήγε στο 90-67.

Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη διακύμανση στο σκορ και ουσιαστικά, όλα είχαν πια κριθεί.

Το τελικό σκορ ήταν 92-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20, 52-32, 78-58, 92-74

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 4, Φ. Τίγκας 9 (1), Crockett 21 (4), Raynolds 20 (2), Taylor 17 (1), Chandler 8 (1), Πασιαλής 7 (1), Χριστοδουλίδης, Στυλιανού 6 (2), Κουμής, Στ. Τίγκας

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστοφορος Λειβαδιώτης): Bishop 12, Hollingsworth 6, Brown 11, Παντελή 4, Μαντοβάνης, Σιμιτζής 15 (1), Πενταρής, Σιζόπουλος 8 (2), Στυλιανού, Λοϊζίδης 2, Patton 16, Τσουλούπας.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση