ΑΠΟΕΛ: Χάθηκε η ευκαιρία, όχι το πλεονέκτημα του

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν κατώτεροι της περίστασης αλλά στον «τελικό» θα έχουν το πάνω χέρι

Γιώργος Παττίχης

pattichis@sppmedia.com

Ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία να πανηγυρίσει την κατάκτηση του 29ου τίτλου Πρωταθλήματος στην ιστορία του, αλλά δεν έχασε τα άλλα πλεονεκτήματα του ενόψει του τελικού πρωταθλήματος με την ΑΕΚ (Σάββατο 11 Μαΐου 19:00).

Πλήγωσε το γόητρο – εγωισμό, των γαλαζοκιτρίνων η νέα ήττα τους (3η στην σεζόν) από την Ομόνοια, ωστόσο το αναπάντεχο στραβοπάτημα της ΑΕΚ, κόντρα στην Ανόρθωση των χίλιων προβλημάτων, τους κράτησε στην 1η θέση με την ισόβαθμη τους πλέον ΑΕΚ (από 72 βαθμούς).

Στην τελευταία αγωνιστική θα πάρει τον τίτλο αν δεν χάσει από την ΑΕΚ. Δεν θα είναι εύκολο, αλλά με την δυναμική της έδρας και την ώθηση, των διψασμένων για νέους τίτλους οπαδών του,  έχει πολύ καλές πιθανότητες. Φτάνει να παίξει όπως πρέπει και μπορεί.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν αντάξιος της περίστασης με την Ομόνοια και πλήρωσε την αστοχία του στο Α’ ημίχρονο αλλά και τα πολλά λάθη του στο Β’ ημίχρονο. Στον αγώνα με την ΑΕΚ θα πρέπει να παρουσιαστεί βελτιωμένος αλλά και πολύ πιο συγκεντρωμένος και αποφασισμένος.

Μερίδιο ευθύνης για την ήττα στο ντέρμπι των αιωνίων αναλογεί βέβαια και στον Ρικάρντο Σα Πίντο, του οποίου οι αλλαγές δεν βοήθησαν ενώ και η τακτική του δεν απέδωσε.

Στο Α’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού και είχε καλές 2 - 3 καλές ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ. Ειδικά η «διπλή» ευκαιρία του Κβιλιτάια στο 29’, όταν από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μετά σούταρε βιαστικά στην επαναφορά.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και είχαν κατοχή στο πρώτο τέταρτο. Οι τυπικά γηπεδούχοι ισορρόπησαν στην συνέχεια χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Μπέλετς, καθώς ο αμυντικός μηχανισμός του ΑΠΟΕΛ λειτουργούσε αρκετά καλά.

Στο Β’ ημίχρονο το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο με τον ΑΠΟΕΛ να λειτουργεί καλά μεσοαμυντικά αλλά στην επίθεση να μην βρίσκει λύσεις και να τα χαλά στην τελική προσπάθεια.

Όσο πλησιάζαμε προς το τέλος φαινόταν ότι το ντέρμπι θα κρινόταν στο γκολ, που ήρθε για τους «πράσινους» στο 69’, μετά από λάθος του Σούσιτς. Από εκεί και πέρα ο ΑΠΟΕΛ δεν είχε καθαρό μυαλό για να ολοκληρώνει τις επιθετικές του προσπάθειες ενώ κινδύνεψε και για 2ο γκολ.

Ξεχωρίσαμε τον Σαρφό που ήταν πάρα πολύ καλός. Ο Τσεπάκ ήταν επίσης καλός αλλά έμεινε από δυνάμεις. Ο Ντογκαλά ήταν και πάλι εξαιρετικός και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των πρασίνων.