Έ(χ)ασαν οριστικά την 3η θέση (vid)

Συμβιβασμός για Άρη και Πάφο

Παρ΄ότι οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη το τελικό σκορ (1-1) δεν αφήνει κανένα ευχαριστημένο καθώς χάθηκε οριστικά η τρίτη θέση. Για τον Άρη σκόραρε ο Μοντνόρ στο 24ο λεπτό και για την Πάφο που απάντησε αμέσως ο Ζάζα στο 26ο λεπτό.

Α' Μέρος

Αρκετά ορεξάτες μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιτεθούν από τα πρώτα λεπτά.

Ο Άρης ήταν η ομάδα όμως που ήταν περισσότερο επιθετική στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ωστόσο να γίνεται ιδαίτερα απειλητικός

Στο 24ο λεπτό όμως η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ της Πάφου, οι γηπεδούχοι έφυγαν γρήγορα σε αντεπίθεση με τον Μοντνόρ να εκμεταλλεύεται την ταχύτητα του και να φεύγει απέναντι από τον Ίβουσιτς και με ωραίο τελειώμα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Ούτε ένα λεπτό δεν κράτησε η χάρα των φίλων του Άρη καθώς η Πάφος στο επόμενο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Ζάζα πήρε την μπάλα στην περιοχή και με ωραίο σουτ νίκησε τον Βανά σημειώνοντας το 1-1.

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 32ο λεπτό και πάλι με τον Μοντνόρ να πιάνει τη κεφαλιά αλλά ο Ίβουσιτς έδειξε τα αντανακλαστικά του καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με το ένα λάθος θα διαδέχεται το άλλο και από τις δύο ομάδες.

Έτσι λοιπόν το σκορ του ημιχρόνου έμεινε στο 1-1.

Β'  Μέρος

Η Πάφος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πίεσε αρκετά ψηλά τους ποδοσφαιριστές του Άρη.

Στο 52ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Μποτσκαί από αριστερά να μπαίνει στην περιοχή να κάνει την προσποιήση και το σουτ αλλά η μπάλα κάπου κτύπησε και πέρασε σε κόρνερ.

Παρ΄ότι ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος η τελική πάσα έλειπε από τις δύο ομάδες και έτσι δεν μπόρεσαν να γίονουν ιδιαίτερα απειλητικές.

Στο 67ο λεπτό η Πάφος απείλησε και πάλι με τον Ζάζα αλλά ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

Ο Άρης έψαξε στα τελευταία λεπτά περισσότερο της γκολ της νίκης και πλησίασε το 83ο λεπτό με τον Κακόριν από πλεονεκτική θέση να κάνει το πλασέ που ήταν αδύναμο και δεν απείλησε τον Ίβουστις.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι είχε και την τελευταία μεγάλη ευκαιρία για να κλέψει τη νίκη με τον Σεμέδο από πολύ κοντά στο 93ο λεπτό να κάνει το πλασέ αλλά ο Ίβουσιτς πραγματοποιήσε φοβερή απέκρουση.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία καθώς παρέμειναν στο 1-1.

Άρης: Βανά, Καζού (22′ Ουρόσεβιτς), Μουσούντα, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ζόκε, Στρούσκι (78′ Μπράουν), Μοντνόρ, Σεμέδο, Γκομίς (78′ Μαγιαμπέλα), Σάβο (65′ Κοκόριν).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σουμάνσκι.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Ρους, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (88′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (80′ Τουμάσι), Τζάτζα (70′ Μπρούνο), Ζάιρο (88′ Κοντρέρας).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Δημητρίου, Τουμάσι, Νταλίνια.

Σκόρερ: 24'Μοντνόρ/26' Ζάζα

Κίτρινες: Μπρόρσον,Σαβό/Ναμ