Ηλία - Καμπρέρα vs Μπαγκένγκα... σημειώσατε Χ (vid)

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, Εθνικός και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 3-3

Σε παιχνίδι που έγινε στο Δασάκι για την 11η αγωνιστική των πλέι-οφ Εθνικός Άχνας και Απόλλωνας εξήλθαν ισόπαλοι 3-3. Σκόρερ για τους γηπεδούχους που προγηήθηκαν με 2-0 και 3-1 οι Μάριος Ηλίας (6’ και 76’) και Καμπρέρα (20’), ενώ χατ-τρικ σημείωσε ο Μπαγκενγκά (64’, 69’ και 93’). Το προσφυγικό σωματείο μετρά πλέον 47 βαθμούς, ενώ στους 59 ανέβηκε ο πρωτοπόρος του δευτέρου γκρουπ, Απόλλωνας.

Α΄ Ημίχρονο

Με γκολ από τα αποδυτήρια άρχισε ο αγώνας...

Συγκεκριμένα, ο Εθνικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6’ με τον Μάριο Ηλία, ο οποίος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση, έπειτα από κάθετη πάσα του Καμπρέρα.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως στο 20’ οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που βρήκαν και πάλι δίκτυα.

Σκόρερ ο Καμπρέρα, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι δεν λάθεψε σε ασίστ του Ντράζιτς.

Ο Απόλλωνας είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία με τον Μάρκες στο 35ο λεπτό.

Ο Πορτογάλος επιθετικός πήγε να κρεμάσει τον Παναγή με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στην συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα έλεγξε το ματς, με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έλεγχε την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να απειλήσει.

Ο Εθνικός από την άλλη έβγαινε στην κόντρα ψάχνοντας το 3ο του τέρμα.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 64ο λεπτό με κοντινή προβολή του Μπακενγκά, από σέντρα του Γιούρσεβιτς.

Πέντε λεπτά μετά η Λεμεσιανή ομάδα έφερε το ματς στα ίσα και πάλι με τον άλλοτε Νορβηγό διεθνή, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει επιδιώκοντας την ολική ανατροπή στον αγώνα, ωστόσο κόντρα στην ροή του αγώνα ο Μάριος Ηλία έκανε το 3-2 στο 74’, με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής.

Ο Μπαγκενγκά όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού στις καθυστερήσεις σκόραρε για το τελικό 3-3.

Το 24sports σας φέρνει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης αναμεσά στον Εθνικό Άχνας και τον Απόλλων ΕΔΩ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο,(66. Σπιρόφσκι) Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, (75. Μπίκερ) Ιωάννου, ( 75. Κ. Ηλία )  Στυλιανού, Καμπρέρα, Μ. Ηλία, ( 80. Χριστοφή)  Ντράζιτς. (80. Περδίος )

Στον πάγκο: Σταυρινού, Σπιρόφσκι, Κ. Ηλία, Μπίκερ, Νικολάου, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, (91. Σάντος ) Σιέλβικ, (80. Κολ) Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Νταρίκουα, Φιλιώτης,( 60. Σαγκάλ) Μάρκες, Μπακένγκα.

Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σάντος, Σαγκάλ, Ποντικός, Χάμπος, Κοστάκε, Κλέιν, Σοφοκλέους, Κολ.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Αθανασίου Κυριάκος
Σκόρερ: 6. ,76. Μ, Ηλία, 20. Καμπρέρα,  / 64. , 69. , 91. Μπακενγκά ,
Κίτρινες: Ντε Ιριόντο, Περατικός,   / Νταρίκουα,