Κλείδωσε Ευρώπη πάνω στον ΑΠΟΕΛ (vid)

Πήρε το ντέρμπι η Ομόνοια και έκανε ευρωπαϊκό check-in

Παντελής Παντελή

«Πράσινη» επικράτηση στο αιώνιο!

Η Ομόνοια κέρδισε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ. Σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Σίμιτς που στο 69ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ριμπάουντ. Καλύτερη φάση για τους «γαλαζοκίτρινους στο 29ο λεπτό, όταν ο Κβιλιτάια σημάδεψε το δοκάρι.

Έτσι το ΑΠΟΕΛ παρά την ήττα έμεινε στην 1η θέση με 72 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια με 68 «κλειδώνει» ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με παιχνίδι κέντρου, χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Το ΑΠΟΕΛ κρατούσε περισσότερο μπάλα στο πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς όμως να γίνει επικίνδυνο.

Στο 7ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι. Ο Εφράιμ έστειλε τη μπάλα στον Κβιλιτάια που πάτησε περιοχή κράτησε και έδωσε ξανά στον Εφραίμ, το σουτ του οποίου όμως βγήκε άουτ.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο απαιτητικό στο πρώτο δεκάλεπτο, έμεινε πιο πίσω η Ομόνοια που έδωσε χώρο στον αντίπαλο του για να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Από το 12ο λεπτό κι έπειτα το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές, χωρίς όμως κάποια τελική προσπάθεια. Το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου κρατούσε μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Μπέλετς.

Το ΑΠΟΕΛ είχε μια καλή προϋπόθεση με τον Σαρφό στο 26ο λεπτό να μπαίνει στην περιοχή και να δίνει στον Κβιλιτάια, ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει το σουτ.

Η πιο μεγάλη φάση για το σύνολο του Σα Πίντο ήρθε στο 29ο λεπτό, όταν ο Κβιλιτάια σημάδεψε το δοκάρι. Μετά από, ωραία προσποίηση του Ντονγκαλά στην περιοχή, αυτός έδωσε στον Γεωργιανό που από κοντά βρήκε την κάθετη δοκό και στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα έξω.

Ακολούθησε ένα καλό διάστημα του ΑΠΟΕΛ που κρατούσε μπάλα, χωρίς όμως να γίνεται επικίνδυνο. Ο Ντονγκαλά κυρίως ανέβαζε την ομάδα του και πατούσε περιοχή, έκανε κάποια γυρίσματα που όμως δεν έβρισκαν συμπάικτη του. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι αξιόλογο, πέραν από ένα μακρινό, δυνατό σουτ του Κούσουλου στο 44ο λεπτό, με τη μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο ξεκίνημα του δέυτερου μέρους ήρθε η πρώτη φάση, με τον Χαμάς να κάνει τη σέντρα από μακριά και τον Κακουλλή από κοντά να μην προλαβαίνει να συνδεθεί με τη μπάλα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τον Σεμέδο να απειλεί ξανά για την Ομόνοια στο 51ο λεπτό. Ο εξτρέμ μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ με τον Μπέλετς να σώζει, η μπάλα κατέληξε ξανά στον ίδιο που έστειλε τη μπάλα έξω.

Το ΑΠΟΕΛ από την πλευρά του προσπαθούσε να απειλήσει, χωρίς όμως να βρίσκει τους διαδρόμους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν μια καλή προϋπόθεση στο 56’ με τον Κονσταντίνοφ να προσπαθεί να στέιλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση κόρνερ, μάζεψε όμως ο Ουζόχο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σαρφό εκτέλεσε φάουλ με τον Ντβάλι να συνδέεται με τη μπάλα, αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στο επόμενο διάστημα η Ομόνοια κρατούσε περισσότερο μπάλα, πέραν όμως από ένα μακρινό σουτ του Στεπίνσκι στο 64΄δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.

Στο 69ο λεπτό ήρθε το γκολ της Ομόνοιας με τον Σίμιτς. Μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Σεμέδο πήρε τη μπάλα και έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, ο Μπέλετς έσωσε με τη μπάλα να καταλήγει στον Σίμιτς και να γράφει το 1-0.

Ακολούθως, το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου έλεγξε τον ρυθμό, με το ΑΠΟΕΛ να μη μπορεί να γίνει επικίνδυνο. Η Ομόνοια μάλιστα ήταν πιο απειλητική, βγαίνοντας μπροστά με αντεπιθέσεις.

Έτσι, το «τριφύλλι» πήρε το τρίποντο και «κλείδωσε» ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ομόνοια: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σεμέδο, Κακουλλής (62' Στεπίνσκι), Αλιούμ, Σίμιτς (86' Μπασιρού), Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς, Μίλετιτς και Χαραλάμπους (90' Κασάμα).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Μάθιους, Σιπριάνο, Κασάμα, Στεπίνσκι, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

ΑΠΟΕΛ:  Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Τσεπάκ (76' Ζέφτε), Κονσταντίνοφ (76' Μαϊόλι), Ντάλσιο, Σαρφό (83' Βιγιαφάνες), Εφραίμ (65' Δώνης), Εντονγκαλά, Κβιλιτάια (76' Τομανέ).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Γιέφτε, Γουίλσον, Βιγιαφάνεζ, Μαϊόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Γουίλερ, Μεχρί, Δώνης.

Σκόρερ: 69' Σίμιτς/-

Κίτρινες: 72' Σεμέδο, 90' Μίλετιτς/43' Σαρφό