Aπόλλων: «Μίδας» Ντιγκινί

Όλα τα γκολ... «χρυσάφι»

Τι κι αν ο σοβαρός τραυματισμός που είχε υποστεί τον περασμένο Απρίλιο τον κράτησε στα «πιτς» για εννέα ολόκληρους μήνες; Ο Νικολά Ντιγκινί επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Απόλλωνα κι ήταν σαν να μην πέρασε μια μέρα από την περσινή σεζόν, πιάνοντας άμεσα δουλειά στο σκοράρισμα με γκολ που έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του και μάλιστα σε λιγοστό χρόνο συμμετοχής.

Παρά την πολύμηνη απουσία του, ο Γάλλος δεν χρειάστηκε πίστωση χρόνου μέχρι να βρει τα πατήματά του ή για να βάλει μπρος τις μηχανές. Άνοιξε λογαριασμό μόλις στη δεύτερη, ολιγόλεπτη φετινή συμμετοχή του στο ντέρμπι κυπέλλου με την ΑΕΛ και λίγες μόνο εβδομάδες αργότερα μετράει ήδη τρία τέρματα, με τελευταίο αυτό κόντρα στην ΠΑΕΕΚ και ενδιάμεσα εκείνο που σημείωσε σε βάρος του Ολυμπιακού.

Ήταν, μάλιστα, όλα γκολ «χρυσάφι». Το γκολ σε βάρος της ΑΕΛ επέτρεψε στον Απόλλωνα να φτάσει στη νίκη με 1-0, σκορ που του δίνει προβάδισμα σε βάρος της συμπολίτισσας ενόψει του επαναληπτικού της φάσης των «16» του κυπέλλου. Στο πρωτάθλημα, δε, χάρισε στην ομάδα του τέσσερις βαθμούς, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα κόντρα στον Ολυμπιακό και το γκολ που απέτρεψε την ήττα από την ΠΑΕΕΚ από το σημείο του πέναλτι. Σε μόλις 195 λεπτά συμμετοχής μετράει ήδη τρία τέρματα, ένα ανά 65'.

Απέναντι στην ΠΑΕΕΚ ο Ντιγκινί δεν ήταν απλώς στην εντεκάδα, αλλά έβγαλε και το πρώτο του ολόκληρο 90λεπτο μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό του. Στην τελική ευθεία της σεζόν, λοιπόν, ο Απόλλωνας θα έχει στη διάθεσή του τον χαρισματικό και αποτελεσματικότατο Γάλλο απολύτως έτοιμο και «ζεστό».