Τσόρνιγκερ: «Σε ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια υπάρχει περισσότερη ηρεμία...»

Διαβάστε τι δήλωσε ο Γερμανός προπονητής

Την απογοήτευση του για την ήττα και τον αποκλεισμό εξέφρασε ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ στην συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του αγώνα.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Γερμανός:

Αρχικό σχόλιο: «Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ και καλή συνέχεια στον επόμενο γύρο. Φάνηκε πόσο σημαντικό ήταν γι' αυτούς. Κάναμε πολλές ευκαιρίες, μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, είμαι δυσαρεστημένος με την κόκκινη στον Ρομπέρζ, δεν γίνεται ένας τόσο έμπειρος παίκτης να δέχεται τέτοια κάρτα με τον τρόπο που την δέχθηκε, είχαμε τις ευκαιρίες και πριν και μετά το 1-0. Παίξαμε αρκετά καλά και βλέπουμε τη δύσκολη συνέχεια. Θέλαμε το νταμπλ, στο Κύπελλο είτε θα φύγεις νωρίς, είτε θα πας μέχρι το τέλος. Ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να δώσουμε χρόνο σε άλλους παίκτες σήμερα, αν περνούσαμε ίσως θα είχαμε πρόβλημα στην ένταση των επόμενων αγώνων. Έπαιξαν ρόλο οι λεπτομέρειες και όχι η απόδοσή μας σήμερα».

Για την νοοτροπία των παικτών του: «Τι σημαίνει για σας νοοτροπία; Αυτά τα παιχνίδια έχουν ένταση, η ομάδα είχε την ένταση που έπρεπε, αυτό που μας έλειψε ήταν το γκολ, έχουμε να αντιμετωπίσουμε και άλλες πολύ καλές ομάδες, δεν παίζουμε μόνοι μας, τα παιδιά τα πήγανε πολύ καλά, δεν υπάρχει θέμα νοοτροπίας ή συμπεριφοράς. Δεν ήμαστε απογοητευμένοι από την εμφάνισή μας, παρά μόνο από το αποτέλεσμα».

Για τα λάθη: «Κάναμε πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο, είναι γεγονός, αλλά στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί. Αυτά τα συνεχόμενα λάθη κάποτε θα τα πληρώσεις»

Για την ηρεμία και τον Χένινγκ Μπεργκ: «Οι συζητήσεις γύρω από το ποδόσφαιρο στην Κύπρο έχουν ένταση. Δεν πρέπει να φοβόμαστε το παρελθόν και να αμφισβητούμε τους εαυτούς μας. Βλέπετε τον ΑΠΟΕΛ πως άρχισε το πρωτάθλημα και πως προχώρησε τώρα και την Ομόνοια πως έμεινε τελικά εκτός εξάδας. Η ομάδα είναι πρώτη στο πρωτάθλημα, θα περάσουμε μέσα από την κόλαση για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Σε αυτές τις δύο ομάδες, υπάρχει περισσότερη ηρεμία από ότι στην ομάδα μας. Παρεμπιπτόντως, καλή συνέχεια στον Χένινγκ Μπεργκ και καλά να περνάει με την οικογένεια του. Έκανε εξαιρετική δουλειά. Ήταν ο πρώτος προπονητής που γνώρισα στην Κύπρο Θεωρώ πως τέτοιοι άνθρωποι πρόσφεραν και έχουν θέση στο ποδόσφαιρο της Κύπρου».