US Open: Ο Πόπιριν έβγαλε εκτός υπεράσπισης τον Τζόκοβιτς (vid)

Η απόδοση που έπιασε ήταν σπουδαία

Μόλις 24 ώρες μετά τον σοκαριστικό αποκλεισμό του Κάρλος Αλκαράθ στο 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν, ήρθε ο και ο εξίσου απρόσμενος αποκλεισμός του κατόχου του τίτλου, Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο 37χρονος Σέρβος πρωταθλητής, γνώρισε την ήττα με 6-4, 6-4, 2-6, 6-4 από τον εμπνευσμένο Αλεξέι Πόπιριν και για πρώτη φορά μετά από 7 χρόνια, ολοκληρώνει τη χρονιά χωρίς έναν Grand Slam τίτλο.

Από την άλλη, ο 25χρονος Αυστραλός Νο28 της παγκόσμιας κατάταξης, θα βρεθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε 4ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης, συνεχίζοντας τα εξαιρετικά του αποτελέσματα τελευταία, μετά την κατάκτηση του ATP Masters 1000 τουρνουά στο Μόντρεαλ πριν μερικές εβδομάδες.

Στους “16” της Νέας Υόρκης, ο Πόπριν θα αντιμετωπίσει τον Φράνσις Τιαφό.

Η απόδοση του έπιασε ο Πόπιριν ήταν σπουδαία, όμως πιο σημαντική για τον Αυστραλό ήταν η διαχείριση των κρίσιμων καταστάσεων και το γεγονός ότι δεν “κλάταρε” στην ιδέα ότι πρόκειται να κερδίσει τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών, στο μεγαλοπρεπέστατο Arthur Ashe.

Ο Αυστραλός έσωσε 12 από τα 16 break points του Τζόκοβιτς, πέντε εκ των οποίων σε πολύ κρίσιμο σημείο του εναρκτήριου σετ στο εναρκτήριο σετ όπου αν ο Νόλε έπαιρνε προβάδισμα με 4-2, πιθανότατα θα ολοκλήρωνε επιτυχημένα το 1ο σετ και ενδεχομένως το ματς θα είχε άλλη τροπή.

Αφού έσωσε και τα πέντε BP στο 6ο game, ο Ποπίριν εκμεταλλεύτηκε τη μια και μοναδική ευκαιρία για break στο 9ο game (5-4) και σέρβιρε επιτυχημένα για το προβάδισμα στο σκορ.

Με την αυτοπεποίθησή του στα ύψη, ο Πόπιριν ήταν καλύτερος από τον αντίπαλό του στο 2ο σετ και το break στο 5ο game (3-2) ήταν αρκετό για να του δώσει προβάδισμα με 2-0 σετ.

Η αντίδραση του Νόλε ήρθε στο τρίτο κομμάτι του αγώνα, όπου ξεκίνησε δυναμικά και παρά την προσπάθεια του Πόπιριν να επιστρέψει, ο 37χρονος με τρία breaks στο σερβίς του Αυστραλού, μείωσε σε 2-1 σετ.

Συναρπαστική ήταν η μάχη στο 4ο σετ της αναμέτρησης, όπου ο Πόπριν προηγήθηκε με διπλό break (3-2, 5-2), ο Τζόκοβιτς πήρε πίσω το ένα break (5-3) όμως ο αποφασισμένος Αυστραλός έβαλε τέλος στα όνειρα του Σέρβου για το 25ο Major της καριέρας του, σερβίροντας ψύχραιμα για τη νίκη μετά από 3 ώρες και 20 λεπτά σκληρής μάχης στο κεντρικό court.

“Eίναι απίστευτο. Έχω βρεθεί περίπου 15 φορές στην καριέρα μου σε 3ο γύρο αλλά ποτέ δεν είχα μπορέσει να περάσω στον 4ο σε Grand Slam. Το να το κάνω αυτό κόντρα στον σπουδαιότερο όλων των εποχών, μου φαίνεται απίστευτο. Είναι σπουδαίο το συναίσθημα και η δουλειά μου ανταμείβεται” είπε ο Πόπιριν αμέσως μετά.

Στον πρώτο του 4ο γύρο σε Major, ο Αυστραλός θα αντιμετωπίσει τον Φράνσις Τιαφό που κέρδισε νωρίτερα τον συμπατριώτη του, Μπεν Σέλτον στην all-American μονομαχία του 3ου γύρου.

Πηγή: tennis24.gr

Τέννις: Τελευταία Ενημέρωση