Μεγάλο «διπλό» του Παναθηναϊκού κόντρα στη Χόνβεντ

Επικράτησε 12-11 στη Βουδαπέστη της Χόνβεντ για τη δεύτερη αγωνιστική του Euro Cup πόλο ανδρών

Όντας με την πλάτη στον τοίχο, έπειτα από την ήττα στην πρεμιέρα κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός όφειλε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Χόνβεντ, για τη δεύτερη αγωνιστική του Euro Cup πόλο ανδρών. Και αυτό έκανε, καθώς κέρδισε 12-11 και παρέμεινε «ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 6-6 (η πρώτη περίοδος τελείωσε 3-3). Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε ανάλογα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να χτίσει σερί. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, το ματς ήταν ισόπαλο 11-11, ωστόσο ο Βίκτορ Ράσοβιτς έδωσε τη νίκη στο «τριφύλλι».

Σε μια πολύ αμφίρροπη αναμέτρηση, οι Παπανικολάου και Παπασηφάκης έκαναν τη διαφορά σκοράροντας 4 γκολ έκαστος και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια μεγάλη νίκη. Επόμενος αγώνας για τον Παναθηναϊκό είναι την Πέμπτη 31/10 στο Σεράφειο κολυμβητήριο, εκεί όπου υποδέχεται τη Σάμπατς.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 3-4, 2-2