Επιβλήθηκαν άνετα της Γερμανίας και προκρίθηκαν αήττητες στα προημιτελικά οι Αμερικανίδες!

Οι ΗΠΑ προκρίθηκαν ως αήττητες στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων!

Ασταμάτητες οι Αμερικανίδες στο τουρνουά μπάσκετ γυναικών των Ολυμπιακών Αγώνων που διεξάγονται στο Παρίσι!

Η ομάδα των ΗΠΑ και μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, επιβλήθηκε με περίσσεια άνεση και της Γερμανίας, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 87-68 και παίρνοντας ως αήττητη την πρόκριση στα προημιτελικά!

Οι Γερμανίδες ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-16, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα οι ΗΠΑ βρήκε ρυθμό και δεν ξανακοίταξε πίσω, φτιάχνοντας μεγάλες διαφορές και φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη, συνεχίζοντας την προσπάθειά τους να ανέβουν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για 8η συνεχόμενη Ολυμπιάδα! Όσο για τη Γερμανία, προκρίθηκε και εκείνη ως δεύτερη.

Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν οι Γιανγκ (19π), Γουίλσον (14π) και Στιούαρτ (13π), ενώ για τη Γερμανία ξεχώρισαν Σαμπαλί (15π) και Πάτερσον (14π).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας για το τουρνουά μπάσκετ γυναικών, το Βέλγιο νίκησε άνετα 85-58 την Ιαπωνία και λογικά θα προκριθεί ως μία από τις καλύτερες τρίτες, ενώ η Νιγηρία επιβλήθηκε 79-70 του Καναδά, παίρνοντας την πρόκριση μαζί με τη Γαλλία (η οποία θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία στις 22:00) από τον 2ο όμιλο.

Πηγή: Sport-fm.gr

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τελευταία Ενημέρωση