Υποχώρησε 21ος ο Κοκκαλάνης

Ακυρώθηκε στην ένατη ιστιοδρομία και ήταν 17ος στην δέκατη

Ακυρώθηκε στην ένατη ιστιοδρομία και ήταν 17ος στην δέκατη ο Βύρων Κοκκαλάνης, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην 21η θέση της γενικής κατάταξης στην κατηγορία σκαφών IQFoil του windsurfing στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ύστερα από την έβδομη κούρσα, ο Έλληνας πρωταθλητής ακυρώθηκε και στην ένατη ιστιοδρομία, καθώς ήταν ένας από τους τέσσερις ιστιοπλόους που εκκίνησαν υπό μαύρη σημαία, ενώ ακολούθως ήταν 17ος στη δέκατη «κούρσα». Μετά το αποτέλεσμα αυτό ο Έλληνας πρωταθλητής παραμένει στην 21η θέση της γενικής κατάταξης με 125 βαθμούς ποινής.

Ο Γερμανός Σεμπάστιαν Κέρντελ ήταν ο νικητής στην ένατη κούρσα, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν ο Λιθουανός Ρίτις Γιασιούνας και ο Ίθαν Γουέστερα από την Αρούμπα. Ο Γερμανός Σεμπάστιαν Κέρντελ επικράτησε στην δέκατη κούρσα, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν ο Αυστραλός Γκρέι Μόρις και ο Δανός Γιόχαν Σόε. Ο Μόρις «σκαρφάλωσε» στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης με 41 βαθμούς ποινής, ενώ ακολουθούν ο Πολωνός Πάβελ Ταρνόφσκι με 42 και ο Ισραηλινός Τομ Ρεουβενί με 44 βαθμούς ποινής.