Άλλα τρία μετάλλια από το σκητ στη «Μάχη της Κρήτης»

Σημαντική η συμβολή της Κύπρου στην επιτυχημένη διεθνή διοργάνωση

Με την ολοκλήρωση των διεθνών αγώνων τραπ και σκητ για το Γκραν Πρι «Μάχη της Κρήτης», η κυπριακή τροπαιοθήκη εμπλουτίστηκε με άλλα δέκα μετάλλια. Μετά τα εφτά μετάλλια (πέντε χρυσά και δυο χάλκινα) που εξασφάλισαν οι αθλητές και αθλήτριες του τραπ την περασμένη βδομάδα, ήρθαν και οι αθλητές και αθλήτριες του σκητ αυτή τη βδομάδα να προσθέσουν άλλα τρία μετάλλια (ένα αργυρό και δύο χάλκινα). Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν οι Πέτρος Εγγλεζούδης και Αναστασία Ελευθερίου στο Skeet Mixed Team, ενώ οι Νικόλας Βασιλείου και Στυλιανός Περικλέους εξασφάλισαν τα δυο χάλκινα μετάλλια στη γενική κατάταξη και στο σκητ εφήβων αντίστοιχα.

Το ζεύγος Εγγλεζούδη / Ελευθερίου που πέρασαν πρώτοι από τον προκριματικό (145/150) αγωνίστηκαν για το χρυσό μετάλλιο, με το πολύ δυνατό ελληνικό ζεύγος (Ευθύμιος Μίτας / Εμμανουέλλα Κατζουράκη) και έχασαν στον τελικό με 42/50 έναντι 44/50 των αντιπάλων τους. Αξίζει να σημειωθεί ότι Μίτας και Κατζουράκη, προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε το ζεύγος Παναγιώτης Γεροχρίστος / Άννα – Μαρία Μαρκαντονάκη από την Ελλάδα που κέρδισε στον τελικό το κυπριακό ζεύγος Στυλιανός Περικλέους / Σωτηρούλα Χρίστου με 42/50 έναντι 34/50.

Στον τελικό του σκητ αγωνίστηκαν τρεις Κύπριοι διεθνείς, οι Νικόλας Βασιλείου, Σωτήρης Αντωνίου και Πέτρος Εγγλεζούδης, δύο Έλληνες οι Νίκος Μαυρομμάτης και Εμμανουέλλα Κατζουράκη και ο Τσέχος Γιακούπ Τόμεσεκ που τελικά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 58/60 έναντι 57/60 της Ελληνίδας πρωταθλήτριας Εμμανουέλλας Κατζουράκη. Ο Νικόλας Βασιλείου με 45/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Οι άλλοι δυο Κύπριοι διεθνείς, Πέτρος Εγγλεζούδης και Σωτήρης Αντωνίου, περιορίστηκαν στην 4η και 6η θέση αντίστοιχα.

Η διοργάνωση του Γκραν Πρι για τη «Μάχη της Κρήτης» ήταν και φέτος αφιερωμένη στον αδικοχαμένο Χανιώτη σκοπευτή Στέλιο Καραμπινάκη πρώην πρωταθλητή Ελλάδας στο τραπ και αξιωματούχο του Σκοπευτικού Συλλόγου «Ο Βάρδας» Χανίων, που είναι και ο διοργανωτής των αγώνων. Με το δίκαιο τους οι αξιωματούχοι του Χανιώτικου συλλόγου, αισθάνονται ικανοποιημένοι για την επιτυχημένη φετινή διοργάνωση, όμως για την όλη επιτυχία, σημαντική ήταν και η συμβολή της Κύπρου, σύμφωνα με αυτά που δείχνουν οι αριθμοί, οι οποίοι ποτέ δεν λένε ψέματα. Από τις 98 συμμετοχές στα ατομικά αγωνίσματα (56 στο τραπ και 42 στο σκητ) οι 33 ήταν κυπριακές συμμετοχές (πέραν του 33%). Από τα 12 ζεύγη στο Trap και Skeet Mixed Team, τα 6 ήταν κυπριακά (ακριβώς το 50%). Πέραν των συμμετοχών αθλητών και αθλητριών, από τους 8 διαιτητές που διαιτήτευσαν στους αγώνες (6 διεθνείς και 2 εθνικοί) οι 4 διεθνείς ήταν Κύπριοι (50% της όλης διαιτησίας και 66% των διεθνών διαιτητών).