Καθάρισε τη Βίρτους Μπολόνια η Μονακό

«Γκαζώνοντας» στην τέταρτη περίοδο

«Πάτησε γκάζι» στην τέταρτη περίοδο κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια και επέστρεψε στις νίκες η Μονακό!

Η ομάδα του Πριγκιπάτου είδε τους Ιταλούς να προηγούνται με διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο της μεταξύ τους αναμέτρησης στο «Gaston Medecin», όμως αντέδρασαν στο δεύτερο μισό του αγώνα και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 101-85, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-1 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα.

Από την άλλη, η Βίρτους γνώρισε τη δεύτερη διαδοχική ήττα της (μετά από εκείνη στην έδρα της κόντρα στη Ζαλγκίρις) στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν, πέφτοντας στο 0-4 και παραμένοντας η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με το στρογγυλό 50% (12/24) ποσοστό ευστοχίας στα τρίποντα και με 16 ασίστ για μόλις 2 λάθη, ήταν οι Τζέιμς (19π, 5 ασίστ), Οκόμπο (20π με 3/4 τρίποντα και 6 ασίστ) και Ζαιτέ (15π, 7 ριμπ) και Στραζέλ (12π με 4/7 τρίποντα), ενώ για τη Βίρτους ξεχώρισαν Σενγκέλια (17π) Ντιουφ (12π) και Κορντινιέ (11π, 4 ασίστ).
Το ματς:
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μονακό να προηγείται με 9-4 χάρη σε συνεχόμενα τρίποντα από Ντιαλό και Στραζέλ, πριν οι φιλοξενούμενοι βρουν ρυθμό στις επιθέσεις τους, απαντώντας με καλάθι-φάουλ του Κλάιμπερν, τρίποντο του Παγιόλα και σερί 8-0, για το υπέρ της 12-9. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν ο Μόργκαν με ένα ακόμα τρίποντο, έβαλε τη Βίρτους στο +4 (20-24).

«Κρύοι» επιθετικά οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, σκόραραν μόλις δύο πόντους δια χειρός Οκόμπο στα πρώτα τρία λεπτά της, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Μπάνκι να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (33-43), χάρη σε τρίποντο του Μπελινέλι. Ο Οκόμπο κρατούσε επιθετικά τη Μονακό, μειώνοντας με συνεχόμενους δικούς του πόντους σε 32-38, ενώ ο Στραζέλ έβαλε την ομάδα του Ομπράντοβιτς σε «απόσταση βολής» (37-38), ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Βίρτους να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (46-47).

Ο Στραζέλ έβαλε μπροστά τη Μονακό (49-47) με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντό του (4/5 σε εκείνο το σημείο του ματς), με τους γηπεδούχους να «δένουν» την αμυνά τους και να μην επιτρέπουν στη Βίρτους να βάλει καλάθι για 2,5 λεπτά. Έτσι, η Μονακό προηγήθηκε με 56-47, αλλά στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 58-53. Η Μονακό συνέχισε να βασίζεται στα τρίποντά της, ξεφεύγοντας με 69-61, πριν ο Πολονάρα μειώσει για το 69-64 της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστές της τους Τζέιμς και Οκόμπο, η Μονακό μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο, ξεφεύγοντας ξανά με +10 (80-70), ενώ κάπου εκεί η Μπολόνια φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεσή της, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 30 πόντους συνολικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας τελικά με το άνετο 101-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-47, 69-64, 101-85