Πήρε τη ματσάρα κόντρα στη Μακάμπι η Παρτίζαν!

Το «2 στα 2» στην πρώτη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας έκανε η Παρτίζαν

Η Παρτίζαν έκλεισε ονειρικά την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής Ευρωλίγκας!

Δύο ημέρες μετά το διπλό επί της Μπάγερν Μονάχου, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έκανε το «2 στα 2», καθώς επικράτησε και της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 91-79 στο «Aleksandar Nikolic Hall» για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Με πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και ακόμα δύο κοντά στους 10 πόντους (!), οι «ασπρόμαυροι» του Βελιγραδίου επικράτησαν επί των Ισραηλινών σε ένα όμορφο και δυνατό παιχνίδι, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 2-2.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράουν με 20 πόντους, με τους Μπόνγκα και Ντιλικινά να ακολουθούν με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για το σύνολο του Όντεντ Κάτας, που έπεσε στο 2-2, ξεχώρισε ο Ράντολφ με 19 πόντους, όπως και ο Μπλατ που άγγιξε το triple-double (10π., 9ρ., 9ασ.).

Το ματς:

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς αμφότερες οι ομάδες έπαιξαν πολύ όμορφο και γρήγορο μπάσκετ, ανεβάζοντας ψηλά το σκορ. Ενδεικτικό είναι πως στο πρώτο 4λεπτο, οι δύο ομάδες ήταν στην ισοπαλία (12-12), προτού η Μακάμπι τρέξει ένα γρήγορο σερί 9-0 για το 21-12 στο 6'! Μπονγκά και Ποκουσέφκι κατάφεραν να μειώσουν για την Παρτίζαν, με τον Λούντμπεργκ στο τελευταίο λεπτό να βρίσκει 5 πόντους για το 27-28 του πρώτου δεκαλέπτου.
Με τον Ράντολφ σε εξαιρετική βραδιά (17 πόντους στο ημίχρονο), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα για το 36-34 στο 14'. Ο Μπονγκά με το τρίτο του τρίποντο (!) έφερε ξανά τους Σέρβους μπροστά στο σκορ (36-39), με το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να φτάνει μέχρι και το +6 (34-42) στο 16'. Κάπου εκεί όμως, η Μακάμπι έσφιξε την άμυνά της, κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο μέχρι το ημίχρονο, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί 12-0, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια μπροστά με 46-42.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Χαρακτηριστικό είναι πως στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξαν συνολικά οκτώ αλλαγές στο προβάδισμα, αλλά και δύο ισοπαλίες! Αυτό το «μπρα ντε φερ» έβγαλε νικητή την Παρτίζαν, η οποία και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα μικρό +2 (64-66).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Σέρβοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχη στα κρίσιμα σημεία, με τον Στέρλινγκ Μπράουν να «εκρήγνυται» και με 12 πόντους στο δεκάλεπτο (!), να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη με το τελικό 91-79!

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-42, 64-66, 79-91.