Πήρε το clasico και πήγε τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Μπαρτσελόνα 89-83

Πήρε το clasico η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «μερένχες» νίκησαν 89-83 την Μπαρτσελόνα στον πρώτο μεγάλο ημιτελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ που διεξάγεται στη Βιτόρια και προκρίθηκε στον κυριακάτικο τελικό, περιμένοντας μια εκ των Μούρθια ή Μάλαγα.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ισπανίας ήταν ο Καμπάτσο με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, ενώ για τους «μπλαουγκράνα» ξεχώρισε ο Πάρκερ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με το 20-15 της Ρεάλ να μετατρέπεται σε 20-18 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο κι οι παίκτες του Χουάν Πεναρόγια έκλεισαν το ημίχρονο 42-41.
Στην τρίτη περίοδο, η Ρεάλ προηγήθηκε 48-44 κι 60-48, αλλά η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 13-7 μείωσε το 67-61 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισοφαρίσει (75-75, 77-77), αλά στο 1:18 ο Χεζόνια με γκολ-φάουλ έκανε το 80-77, αλλά οι «μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν με τρίποντο του Σατοράνσκι. Στα 42’’, ο Ταβάρες έκανε το 82-80 κι ο Καμπάτσο το 84-80. Η Μπαρτσελόνα μείωσε με τον Βέσελι, αλλά οι βολές του Γιουλ έκαναν το 86-82 κι αυτές του Καμπάτσο διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-42, 67-61, 89-83