Καθάρισε την Καρδίτσα με κυρίαρχο Γιουρτσεβέν ο Παναθηναϊκός!

Ξεκίνησε με νίκη τη Stoiximan GBL!

Με άνετη νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Stoiximan GBL ο Παναθηναϊκός AKTOR. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν νίκησε στο «ρελαντί» την Καρδίτσα με σκορ 80-66 στο «Γιάννης Μπουρούσης» και στρέφεται τώρα στο ματς με την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα (10/10, 21:15).

Παρόλο που οι γηπεδούχοι είχαν μερικά καλά διαστήματα στον αγώνα, σε γενικές γραμμές ήταν ένα πολύ άνετο απόγευμα για το «τριφύλλι», που κατάφερε να κερδίσει χωρίς να αγχωθεί, αλλά και να δώσει «ανάσες» σε βασικούς παίκτες. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ματίας Λεσόρ έπαιξε μόλις 11 λεπτά και ο Ντίνος Μήτογλου μόλις 13.

Κορυφαίος του ματς για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ομέρ Γιουρτσεβέν, ο οποίος έκανε... πάρτι στις δύο ρακέτες και ολοκλήρωσε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ! Τρομερός ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 16 πόντους και 3/4 τρίποντα, ενώ από 10 πόντους είχαν οι Γκραντ και Λεσόρ. Θετικός με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και ο Μήτογλου.
Από την Καρδίτσα, 11 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε στο ντεμπούτο του ο Νέιτ Γουότσον, ενώ 10 πόντους μέτρησε ο Λεωνίδας Κασελάκης. Δεν έπαιξαν για τους νικητές οι Κώστας Αντετοκούνμπο (κάταγμα στον δεξιό αντίχειρα), Ιωάννης Παπαπέτρου (κάκωση στο μεγάλο δάκτυλο του δεξιού του ποδιού) και Μάριους Γκριγκόνις (ενόχληση στον αχίλλειο).

Οι πρώτοι πόντοι του ματς ήρθαν από τον Κέντρικ Ναν (0-2), ενώ ο Καμπερίδης απάντησε με τρίποντο (3-2). Οι Θεσσαλοί διατήρησαν το προβάδισμα με καλάθι του Κασελάκη (5-4), πριν ο Γιουρτσεβέν βάλει χουκ για το 5-6. Οι «πράσινοι» βρήκαν συνεχόμενα τρίποντα με τον Τούρκο ψηλό και τον Καλαϊτζάκη (7-12), με τον Κασελάκη να δίνει λύση και να μειώνει σε 9-12. Ο Σλούκας ευστόχησε σε δύο βολές και ο Γκραντ σε τρίποντο από τη γωνία (9-17), ενώ ο Χόρκλερ απάντησε από την κορυφή (12-17). Ο Γιουρτσεβέν συνέχισε να σκοράρει συνεχώς (12-19) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-21 με σουτ του Σλούκα από τη γωνία.

Στη δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα βρήκε για πρώτη φορά ανοιχτό γήπεδο και ο Χόρκλερ το εκμεταλλεύτηκε για το 16-22. Ο Λεσόρ έκανε φόλοου στο χαμένο λέι απ του Μπράουν (16-24), πριν ο Χολ σουτάρει από μέση απόσταση για το 18-24. Ο Λεσόρ έτρεξε ένα μίνι σερί για την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (18-28), όμως ο Γουότσον έβαλε τέσσερις συνεχόμενους και μείωσε σε 22-31. Ο Γκραντ έβαλε δύο βολές και δημιούργησε λέι απ του Μπράουν για το 22-35, με τον Παναθηναϊκό να ξεμακραίνει και πάλι. Ο Γουότσον κέρδισε και άλλες μονομαχίες από τους παίκτες των «πρασίνων», βάζοντας συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Χόρκλερ επανέφερε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (27-35). Ο Γιουρτσεβέν ανέλαβε δράση με σερί πόντους (29-39), πριν ο Ναν βάλει τρίποντο για το 29-42. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 31-42 με δύο βολές του Δίπλαρου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο καλάθια του Άλεν και ένα γκολ φάουλ του Καλαϊτζάκη (35-45), ενώ ο Ερνανγκόμεθ με βολές έγραψε το 35-47. Ο Γιουρτσεβέν συνέχισε να μην έχει αντίπαλο και έκανε με χουκ το 39-51, πριν ο Καλαϊτζάκης κλέψει την μπάλα και σκοράρει στο τρανζίσιον για το 39-53. Ο Άλεν βρήκε εξαιρετικό ρυθμό και σκόραρε για τρεις (42-53), με τον Γκραντ να του απαντά με εύκολο λέι απ για το 42-55. Ο Καμπερίδης μείωσε με ανάποδο λέι απ (44-55), με τον Κασελάκη να ευστοχεί σε βολή τεχνικής ποινής που δέχθηκε ο Ερνανγκόμεθ (45-55). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με Δίπλαρο και Κασελάκη να φέρνουν την Καρδίτσα στους πέντε (50-55). Ο Λεσόρ έδωσε μία λύση από κοντά (50-57), πριν σκοράρει δύο βολές για το 50-59 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καμπερίδης με νέο τρίποντο έφερε ακόμη πιο κοντά την Καρδίτσα (53-59). Ο Σλούκας έδωσε λύση με λέι απ (53-62), ενώ ο Μπράουν επανέφερε τη διψήφια διαφορά (53-64) με δύο βολές. Ο Μήτογλου έβαλε συνεχόμενους πόντους και ανέβασε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (55-68), πριν ο Καλαϊτζάκης χαρίσει το highlight του αγώνα με φοβερό follow κάρφωμα. Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ έβαλε και τρίποντο μετά από το κάρφωμα του Μήτογλου (57-75), με αποτέλεσμα να τελειώσει ουσιαστικά το ματς, αφού η Καρδίτσα δεν είχε πλέον αντίδραση.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-42, 50-59, 66-80