Ολυμπιακός: MVP του τελικό στο Super Cup, o Σάσα Βεζένκοφ!

Aναδείχθηκε ως ο κορυφαίος παίκτης του τελικού του Stoiximan Super Cup.

Τον πρώτο τίτλος της σεζόν κατέκτησε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Κυριακής (29/09), με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το μεγάλο ντέρμπι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό AKTOR (86-85) στο Κλειστό της Ρόδου, πανηγυρίζοντας τον τίτλο του Stoiximan Super Cup 2024.

Κορυφαίος του τελικού, μετά από σχετική ψηφοφορία κοινού και ΜΜΕ, αναδείχθηκε ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος στην πρώτη του επίσημη εμφάνιση κατά την επιστροφή του στους Πειραιώτες, ήταν απολαυστικός, παίρνοντας την ομάδα από το χέρι στο φινάλε και οδηγώντας την στον τίτλο!

Συγκεκριμένα, ο Βούλγαρος φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους (3/4δ., 3/8τρ., 5/5β.), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 31:30 λεπτά αγώνα, συγκεντρώνοντας 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Το εντυπωσιακό ωστόσο ήταν πως οι 10 από τους πόντους του ήρθαν όταν η μπάλα «έκαιγε», με τον Σάσα να σκοράρει τους μισούς του πόντους στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα!