Ξέσπασε στην ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Πάει φορτσάτος στην Πόλη!

«Ξεμπούκωσε» ο Παναθηναϊκός AKTOR! Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έψαχνε ψυχολογία μετά τις δύο σερί ήττες στην Ευρωλίγκα και τη βρήκε κόντρα στην ΑΕΚ Betsson, την οποία νίκησε με σκορ 94-74 στο ΟΑΚΑ, διατηρώντας το αήττητό της στο πρωτάθλημα (3-0). Κάπως έτσι, οι «πράσινοι» θα πάνε... φορτσάτοι στην Πόλη για το ματς με τη Φενέρ (25/10).

Μετά από ένα σχετικά ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο (23-19), οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και «καθάρισαν» από νωρίς το παιχνίδι, αφού στο ημίχρονο το ταμπλό έγραφε 49-29.

Ο Εργκίν Αταμάν εκμεταλλεύτηκε το παιχνίδι για να δώσει χρόνο σε πολλούς παίκτες, όπως ο Κώστας Αντετοκούνμπο, που έκανε το φετινό του ντεμπούτο, αλλά και ο Αλέξανδρος Σαμοντούροφ. Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικό και το «πράσινο» προβάδισμα απλώς ανέβαινε, φτάνοντας μέχρι το +34 (72-38). Η ΑΕΚ Betsson εκμεταλλεύτηκε τη «χαλάρωση» του Παναθηναϊκού για να ρίξει σε πιο νορμάλ επίπεδα τη διαφορά, όμως δεν διεκδίκησε επί της ουσίας κάτι από το παιχνίδι.

Πληθωρικό πρόσωπο για τους γηπεδούχους, με 22 πόντους του τρομερού Λορέντζο Μπράουν, 17 του Μάριους Γκριγκόνις, 14 του Ματίας Λεσόρ, 12 του Κέντρικ Ναν και 11 του Τζέριαν Γκραντ. Από την Ένωση, ξεχώρισε με 16 πόντους ο Γκραντ Γκόλντεν, ενώ προσπάθησε με 14 ο Σι Τζέι Μπράις.

Ο Τζέριαν Γκραντ άνοιξε το σκορ του αγώνα με λέι απ (2-0), με τον Γκόλντεν να γράφει το 2-2 με χουκ από κοντά. Ο Νετζήπογλου σκόραρε στο τρανζίσιον και ο Γκόλντεν έβαλε νέο καλάθι για το 4-6 των φιλοξενούμενων. Ο Μήτογλου έβαλε αυτοκαλάθι (4-8), ενώ ο Λορέντζο Μπράουν μείωσε για τον Παναθηναϊκό με τρίποντο (7-10) και έπειτα σκόραρε από κοντά για το 9-10. Ο Λεσόρ πήρε τη σκυτάλη και έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (11-10), πριν ο Μπράουν ευστοχήσει σε δύο βολές για το 13-10. Ο Γάλλος σέντερ έβαλε τέσσερις σερί πόντους και ο Χουάντσο λέι απ για το 19-12. Ο Κουζμίνσκας πόσταρε τον Χουάντσο και ο Γκρέι μείωσε με αιφνιδιασμό σε 19-16. Ο Ερνανγκόμεθ έστειλε την μπάλα στο καλάθι από κοντά, ενώ από δική του άμυνα προέκυψε κάρφωμα του Γκριγκόνις στο τρανζίσιον για το 23-16. Ο Χέιλ με buzzer beater τρίποντο έγραψε το 23-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παπαπέτρου έβαλε δύσκολο καλάθι στο ποστ (25-19), πριν ο Μπράις ευστοχήσει σε δύο βολές (25-21). Ο Μπράουν ολοκλήρωσε μία φοβερή επίθεση με τρίποντο από τη γωνία (28-21), ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε στη φάση του αγώνα για το 33-23, έχοντας πάρει και το φάουλ. Ο Ναν ευστόχησε σε βολή μετά από τεχνική ποινή στον Κουζμίνσκας (34-23), πριν ο Γκραντ βάλει ένα περίτεχνο λέι απ για το 37-23. Ο Γκόλντεν σκόραρε συνεχόμενους πόντους και μείωσε (39-27), με τον Λεσόρ να ευστοχεί σε δύο βολές για το 41-27. Ο Ναν πήρε τη «σκυτάλη» και σκόραρε δύο συνεχόμενες φορές από μέση απόσταση (46-27), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 49-29 χάρη σε τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Γκριγκόνις έβαλε… τετράποντο (1 βολή τεχνικής ποινής και ένα τρίποντο) για το 53-29. Μήτογλου και Λεσόρ ευστόχησαν σε μία βολή έκαστος (55-29), με τον Γάλλο να σκοράρει από κοντά για το 57-29. Ο Μπράις έβαλε τρίποντο για την ΑΕΚ και μείωσε σε 59-34, όμως ο εξαιρετικός στο τρίτο δεκάλεπτο Γκριγκόνις του απάντησε και έγραψε το 62-34. Ο Μπράουν σκόραρε μετά από αρκετή ώρα και το έκανε με μακρινό σουτ (64-34), πριν ο Καράμπελας του απαντήσει με λέι απ (64-36). Ο Αντετοκούνμπο έβαλε το πρώτο του καλάθι στη σεζόν με κάρφωμα (68-38), με τον Μήτογλου και τον Ναν να ακολουθούν και να στέλνουν τη διαφορά στο +34 (72-38). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-40 χάρη σε δύο βολές του Κουζμίνσκας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γκόλντεν έβαλε συνεχόμενα καλάθια και ο Χαμπ σκόραρε για πρώτη φορά, με το σκορ να γίνεται 75-47. Ο Κουζμίνσκας μείωσε από κοντά (75-49), πριν ο Καλαϊτζάκης απαντήσει με τρίποντο (78-51). Ο Γκόλντεν με λέι απ και ο Καράμπελας με βολές έγραψαν το 78-53, με τον Μπράις να σκοράρει από τη γραμμή για το 78-57. Ο Χαμπ έτρεξε στο τρανζίσιον και έβαλε λέι απ, με τον Μπράις να σκοράρει από μακριά και να φέρνει τη διαφορά στο -16 (78-62). Ο Μπράουν με βολές και ο Γκριγκόνις με λέι απ «ξεκόλλησαν» τον Παναθηναϊκό (82-64), με τον Γκραντ να επαναφέρει το +20 (84-64). Ο Μπράις μείωσε ξανά με τρίποντο (84-67), ενώ ο Λορέντζο Μπράουν με δύο τρίποντα υπέγραψε την εξαιρετική του εμφάνιση (92-71).

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 49-29, 72-40, 94-74

Πηγή: Sport-fm.gr

Α1: Τελευταία Ενημέρωση

Ύπνος βαθύς

Ύπνος βαθύς

Nαι μεν οι ήττες από Εφες και Ρεαλ εκτός θεωρούνται μέσα στο πρόγραμμα, αλλά από την άλλη μέσα από την εξέλιξη του αγώνα ...