Ευρω-νίκη για την ΑΕΚ κόντρα στον Κεραυνό

Kορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Taveion Hollingsworth με 23 πόντους

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στην κυπριακή «μάχη» της τρίτης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup κερδίζοντας με 82-73 τον Κεραυνό στο «Κίτιον». Είναι η πρώτη νίκη για την ομάδα της Λάρνακας στον α’ όμιλο της διοργάνωσης, ενώ ένα ροζ φύλλο μετρά και το συγκρότημα του Στροβόλου.

Kορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Taveion Hollingsworth με 23 πόντους, τρία τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, με τη διαφορά να μην ξεφεύγει από τους τρεις πόντους, διαφορά που είχε η Πετρολίνα ΑΕΚ στο 4' μετά το λέι απ του Nottage (12-9) και στο 7' μετά από τρίποντο του Σιμιτζή (15-12). Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου ο Hagins με δίποντο έβαλε μπροστά τον Κεραυνό (15-16), για να έρθει στο 9' ο Hunt με τρίποντο να πετύχει τους τελευταίους πόντους του δεκαλέπτου (18-16).

Oι γηπεδούχοι με δυο βολές από τον Παντελή στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 20-16, με την ομάδα του Στροβόλου να παίρνει ξανά προβάδισμα στο 13' με τρίποντο από τον Τίγκα (24-25). Οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν στη συνέχεια και πάλι τα ηνία στο σκορ και στο 17' με λέι απ από τον Παντελή ήταν μπροστά με έξι πόντους (34-28). Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν και πάλι στενό, καθώς δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Taylor με δίποντο έφερε τη διαφορά στον πόντο (38-37).

Οι τρεις βολές του Hagins για τον Κεραυνό και το δίποντο από τον Hollingsworth για την Πετρολίνα ΑΕΚ έφεραν το σκορ στην ισοπαλία 40-40 στο 21', με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί δέκα πόντων που ολοκληρώθηκε στο 25' με το λέι απ του Hollingsworth (50-40). Οι «ερυθροκίτρινοι» μείωσαν εκ νέου με τη διαφορά να είναι στους τέσσερις (58-54) μετά το λέι απ του Πασιαλή μισό λεπτό πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε τελικά με δυο εύστοχες βολές από τον Hollingsworth (60-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, κυρίως στο δεύτερο μισό, η Πετρολίνα ΑΕΚ έλεγξε την υπέρ της διαφορά, καταφέρνοντας να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος, το οποίο την βρήκε να πανηγυρίζει το ροζ φύλλο με σκορ 82-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 38-37, 60-54, 82-73