Δεν τα κατάφερε στη Σαραγόσα η Ανόρθωση

Η ομάδα της Αμμοχώστου, πάλεψε σαν ίσος προς ίσον την ισπανική ομάδα

Την 3η της ήττα, σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τον 2ο όμιλο του FIBA Europe Cup, δέχθηκε η Ανόρθωση η οποία έχασε στην έδρα της Ισπανικής Σαραγόσα και συγκεκριμένα, στην αίθουσα Pabellon Principe Felipe. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 92-77.

Πάντως σε μια αναμέτρηση όπου έδωσαν το παρών πάνω από 5 χιλιάδες θεατών, η ομάδα της Αμμοχώστου, πάλεψε σαν ίσος προς ίσον την Ισπανική ομάδα, προβληματίζοντας την, σε πάρα πολλά σημεία της αναμέτρησης, παραμένοντας κοντά στο σκορ, αλλά στα τελικά χρονικά σημεία, η Σαραγόσα άνοιξε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, για να φθάσει τελικά στη νίκη.

Κορυφαίος για την Ανόρθωση ήταν ο Smith και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι J. Williams και Townes.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Ανόρθωσης και σε όλη τη διάρκεια του 1ου κομματιού της αναμέτρησης, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο, με την Ανόρθωση να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, κυρίως από το Σανάτζε.

Σε ένα παιχνίδι γρήγορου ρυθμού, στο τέλος της 1ης περιόδου, η Σαραγόσα προηγήθηκε με 24-19.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Ανόρθωσης και στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, με την ομάδα της Αμμοχώστου να κρατιέται κοντά στο σκορ και να προβληματίζει σοβαρά την Ισπανική ομάδα.

Το κύριο όπλο που παρουσίαζε η Ανόρθωση, σε αυτά τα χρονικά σημεία ήταν η δυνατή της άμυνα.

Ωστόσο, ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στα 3 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, του απέφερε ένα σερί 11-0 και έτσι, το 39-36 μετατράπηκε σε 50-36 για τη Σαραγόσα στο τέλος του ημιχρόνου.

Κατά την 3η περίοδο, οι Ισπανοί συντήρησαν μιαν σταθερή διαφορά άνω των 10 πόντων, αλλά η Ανόρθωση, δεν έχανε την αυτοσυγκέντρωση της, παρά τη θερμή (καθαρά αθλητική) συμπαράσταση που είχε η Σαραγόσα από την κερκίδα.

Παρότι λοιπόν η Σαραγόσα, άνοιξε τη διαφορά στο +17 (66-49), λίγο μετά το 25`, η αισθητά βελτιωμένη άμυνα της Ανόρθωσης, στο τελευταίο 5λεπτο της 3ης περιόδου, απέφερε τη μείωση στο -12 (72-60), όταν θα ξεκινούσε η 4η περίοδος.

Παρά την «πίεση» της κερκίδας, οι παίκτες της Ανόρθωσης, δεν έχαναν την αυτοσυγκέντρωση τους, παραμένοντας σχετικά κοντά στο σκορ και όταν το χρονόμετρο έδειξε το 35`, ο πίνακας έδειχνε 78-66, πάντα για τη Σαραγόσα.

Στη συνέχεια η Ισπανική ομάδα, άνοιξε κάπως την υπέρ της διαφορά, παρά το ότι οι παίκτες της Ανόρθωσης, συνέχισαν να παλεύουν και στο τέλος η Σαραγόσα πήρε τη νίκη με τελικό σκορ

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-36, 72-60, 92-77.