Έσπασε την «γκίνια» η Λανς

Η ομάδα του Γουίλ Στιλ, κατάφερε να πανηγυρίσει το «τρίποντο», επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Σεντ Ετιέν

Eπιτέλους νίκη για τη Λανς! Μετά από μια ήττα και πέντε σερί ισοπαλίες, η ομάδα του Γουίλ Στιλ κατάφερε να πανηγυρίσει σημαντικό «τρίποντο» και μάλιστα στην καυτή έδρα της Σεντ Ετιέν! Έτσι για την 8η αγωνιστική της Ligue 1, κατάφερε να επικρατήσει 2-0 των «στεφανουά» και να πλησιάσει τη Μονακό στη δεύτερη θέση!

Μπορεί οι οπαδοί της Σεντ Ετιέν να δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα «κόλαση» στο Ζοφρουά Γκισάρ, ωστόσο η Λανς χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά για να τους τη χαλάσει, καθώς ο Φρανκόφσκι με ένα υπέροχο γκολ έκανε το 0-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λανς έκανε διαχείριση του υπέρ της σκορ και στο 79' «χτύπησε» ξανά καθαρίζοντας τη νίκη. Ο Λασκαρί, ένα τέταρτο μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, έκανε μια σπουδαία ατομική ενέργεια και με πλασέ νίκησε τον Λαρσονέρ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.