Κύπελλό Αγγλίας: Με πεντάρες στην επόμενη φάση Άρσεναλ και Λίβερπουλ

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης

Εύκολη ήταν η αποστολή της Άρσεναλ η οποία έστω και με αρκετές αλλαγές κέρδισε με 5-1 την Μπόλτον στο Έμιρεϊτς.

Στο 16’ οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντέκλαν Ράις. Ο Νουανέρι στην πρώτη φετινή του εμφάνιση ως βασικός σκόραρε στο 37ο λεπτό για το 2-0. Με την επανέναρξη ξανά ο πιτσιρικάς έκανε το 3-0 για την Άρσεναλ κλειδώνοντας την πρόκριση. Η Μπόλτον κατόρθωσε να μειώσει στο σκορ με τον Κόλινς στο 53’ σε 3-1. Στο 61’ οι κανονιέρηδες έκαναν το 4-1 με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ με τη φανέλα της ομάδας. Στο 77’ ο Χάβερτζ έγραψε το τελικό 5-1 για το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα.

Λίβερπουλ-Γουέστ Χαμ: 5-1

(Ζότα 21’, 49’, Σαλάχ 74’, Χάκπο 90, 90+3' – Κουάνσα 21’ αυτ)

Μπορεί η Λίβερπουλ να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Γουέστ Χαμ παρόλα αυτά έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 4-1 τσεκάροντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η Γουέστ Χαμ ευτύχισε να προηγηθεί στο 21ο λεπτό όταν σε φάση διαρκείας οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διώξουν και από μία κόντρα η μπάλα βρήκε στον Κουάνσα και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας για το 1-0. Άμεσα απάντησε η Λίβερπουλ τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ντιόγκο Ζότα να ισοφαρίζει. Οι κόκκινοι είχαν τις στιγμές τους να βρουν δεύτερο γκολ και το πέτυχαν με την έναρξη της επανάληψης στο 49’ ξανά με τον Ζότα. Ο Σαλάχ στο 74’ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Φαμπιάνσκι και έκανε το 3-1. Ο Χάκπο με δύο δικά του γκολ στο 90 και στο 90+3' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Λίβερπουλ με το επιβλητικό 5-1.

Αγγλία: Τελευταία Ενημέρωση