Έλαμψε το άστρο του Τζάκσον στο Λονδίνο

H Τσέλσι ανέβηκε στη 2η θέση της Premier League!

Συνέχεια στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα των τελευταίων εβδομάδων έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου (21/09) η Τσέλσι, η οποία πέρασε από το Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου, επικρατώντας με το επιβλητικό 3-0 της Γουέστ Χαμ, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η πρεμιέρα της 5ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι «μπλε» καθάρισαν την υπόθεση νίκης από το πρώτο κιόλας 20λεπτο του αγώνα, με την ομάδα του Έντσο Μαρέσκα να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα δύο τέρματα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκολας Τζάκσον, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό μετά από υπέροχη ατομική ενέργεια από τα αριστερά και υποδειγματικό πλασέ στην κλειστή γωνία του Αρεολά. Στο 18', ο Σενεγαλέζος φορ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, φτάνοντας τα 4 προσωπικά γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, νικώντας σε τετ-α-τετ τον αντίπαλο κίπερ, έπειτα από υπέροχη κάθετη πάσα του Καϊσέδο.

Στο 29' πάντως, οι γηπεδούχοι δικαίως φώναξαν για πέναλτι, όταν ο Φοφανά έριξε τον Σάμερβιλ εντός περιοχής μετά από παρατεταμένο κράτημα του χεριού του, με τον διαιτητή και το VAR να μη συγκινούνται και να δίνουν συνέχεια στο ματς! Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις αρχές της επανάληψης, με τους «μπλε» να βρίσκουν το τρίτο τους τέρμα στην κόντρα επίθεση με φανταστικό τελείωμα του Πάλμερ από τα αριστερά από ασίστ του Τζάκσον!

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της Τσέλσι και τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας - έστω και προσωρινά - στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς, την ώρα όπου τα «σφυριά» έμειναν στους 4 πόντους (1-1-3).

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση