«Κόουτς, θα δεις, θα σκοράρω αμέσως»: Ο Γκιού έχει τρόπο να πείσει τον Μαρέσκα

Θέλει να τον κάνει να το ξανά σκεφτεί

Ο Έντσο Μαρέσκα αρχίζει και κάνει σκέψεις για πιθανή παραχώρηση του Μαρκ Γκιού με δανεισμό για να «ψηθεί» λίγο περισσότερο, αλλά ο νεαρός επιθετικός που άφησε την Μπαρτσελόνα για την Τσέλσι το φετινό καλοκαίρι, μπορεί να του αποδείξει πως θα χρειαστεί ελάχιστο χρόνο για να τον δικαιώσει στο γήπεδο!

«Κόουτς, θα δεις, θα σκοράρω αμέσως»: Ο Γκιού έχει τρόπο να πείσει τον Μαρέσκα στην Τσέλσι (vids)
Ο νεαρός ποδοσφαιριστής μετακινήθηκε από τους «μπλαουγκράνα» στους «μπλε» του Λονδίνου έναντι 6 εκατομμυρίων, όπως όριζε η ρήτρα αποδέσμευσής του από τους Καταλανούς.

Ασφαλώς και αποτελεί επένδυση για το μέλλον, ο Έντσο Μαρέσκα το γνωρίζει, ωστόσο, φέρεται να έχει αρχίσει να κάνει σκέψεις για δανεισμό του παίκτη σε ομάδα της LaLiga, προκειμένου να πάρει παιχνίδια.

Ο χρόνος συμμετοχής του στην Μπαρτσελόνα την περασμένη αγωνιστική περίοδο ήταν ελάχιστος, αλλά σε αυτά τα λίγα λεπτά συμμετοχής του κατάφερε σπουδαία πράγματα!

Πρώτα απ' όλα, στο ντεμπούτο του στη LaLiga απένατι στην Μπιλμπάο στις 22 του Οκτώβρη του 2023, πέρασε στο παιχνίδι με αλλαγή και μέσα σε 33 δευτερόλεπτα πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο πρωτάθλημα χαρίζοντας τη νίκη με το τελικό 1-0 που διαμορφώθηκε στο 82ο λεπτό!

Έπαιξε συνολικά 11 λεπτά σ' εκείνη την αναμέτρηση, σκόραρε, αλλά έπρεπε να περιμένει μέχρι τον Φεβρουάριο του 2024 για να ξαναπάρει χρόνο. Απλά πέρασε στον αγωνιστικό χώρο για ένα λεπτό στο ματς με τη Γρανάδα (3-3) εντός έδρας και έπαιξε και για 61' στο 1-0 επί της Μαγιόρκα στις αρχές Μαρτίου.

Όταν έφτασε η στιγμή του και στο Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί χρειάστηκε 33 λεπτά για να βρει το πρώτο του γκολ! Έπαιξε για 15' στο 2-1 επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ στα τέλη του Οκτώβρη και στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων της σεζόν 2023-2024 πήρε 18 λεπτά χρόνου κόντρα στην Άντβερπ.

Σκόραρε στο 90' για το 2-2 της Μπαρτσελόνα, η οποία όμως αμέσως μετά δέχθηκε γκολ για να καταγραφεί η ήττα (3-2) που ήταν η 3η σε 7 παιχνίδια εκείνο το διάστημα για τους Καταλανούς και είχε πλέον αυξηθεί η πίεση προς τον Τσάβι...

Πηγή: england365.gr