24 sports

Πολωνικό χαστούκι και στη δεύτερη θέση η Γαλλία (vid)

Προβληματίζουν και απογοητεύουν οι Τρικολόρ

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι για τον 4ο όμιλο η Γαλλία έμεινε στην ισοπαλία με την Πολωνία 1-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη της Αυστρίας επί της Ολλανδίας, οι Τρικολόρ τερμάτισαν στη δεύτερη θέση του ομίλου. Σκόρερ για τους Γάλλους ο Εμπαπέ στο 56’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Λεβαντόφσκι για τους Πολωνούς στο 79’.

Μάλιστα ο Λέβα αρχικά είχε αστοχήσει απ’ την άσπρη βούλα, ωστόσο ο Μενιάν που απέκρουσε το πέναλτι, βρισκόταν μπροστά απ’ την γραμμή με αποτέλεσμα να δοθεί επανάληψη.

Στο δια ταύτα και με την Αυστρία να κερδίζει την Ολλανδία, η Γαλλία πέρασε στην φάση των 16 ως δεύτερη και θα αγωνιστεί με την ομάδα που θα τερματίσει στη δεύτερη θέση στον 5ο όμιλο.

Από την αρχή του παιχνιδιού η Γαλλία είχε διάθεση να απειλήσει, με την Πολωνία ωστόσο παρόλο που ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, όποτε έβγαινε στις αντεπιθέσεις γινόταν επικίνδυνη. Στο 11ο λεπτό οι «τρικολόρ» είχαν μια μεγάλη φάση όταν ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα, ο Εμπαπέ δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, με τον Ερναντέζ να κάνει στη συνέχεια το σουτ, αλλά ο Σκορούπσκι έδιωξε. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί, αφού οκτώ λεπτά αργότερα οι Γάλλοι απείλησαν ξανά.

Ο Ντεμπελέ έκανε ένα κοντινό σουτ, με την μπάλα να σταματάει πάνω στον Σκορούπσκι, ο Καντέ στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ, αλλά έκανε πολύ κακή πάσα και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 34ο λεπτό οι Πολωνοί βγήκαν στην επίθεση, με τον Σιμάνσκι να κάνει το γύρισμα, ο Λεβαντόφσκι να παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στη συνέχεια η Γαλλία έπαιζε… μονότερμα, έχοντας τη μια φάση μετά την άλλη. Ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία φάση της και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε η Γαλλία στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Ντεσάν να κερδίζει πέναλτι στο 55’ όταν ο Ντεμπελέ ανετράπη από τον Κιβιόρ. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ το μετέτρεψε σε γκολ, το οποίο ήταν και το πρώτο του στη διοργάνωση. Στη συνέχεια τόσο ο Ντεσάν, όσο και ο Πρόμπιερζ έκαναν αλλαγές, με την Πολωνία να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθεί να φανεί απειλητική.

Από πλευράς Γαλλίας ο Εμπαπέ ήταν εκείνος που απειλούσε συνεχώς, με τους Πολωνούς να κερδίζουν τελικά πέναλτι σε μια ανύποπτη φάση στο 75’, όταν ο Ουπαμεκανό βρήκε χαμηλά τον Σφιντέρσκι, με τον διαιτητή να δείχνει αρχικά παίζεται, αλλά στη συνέχεια η φάση εξετάστηκε στο VAR. Τελικά ο Ιταλός ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Λεβαντόφσκι να εκτελεί αλλά τον Μενιάν να το βγάζει. Ωστόσο έγινε επανάληψη του πέναλτι αφού ο κίπερ των Γάλλων δεν πατούσε τη γραμμή. Στο 79’ τελικά ο Λέβα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1!

Το ματς πήρε άγρια ομορφιά στο φινάλε, με τους Πολωνούς να το ψάχνουν περισσότερο και οι Γάλλοι να δείχνουν εκτός κλίματος του αγώνα, αλλά το σκορ έμεινε ως είχε μέχρι το τελευταίο λεπτό και οι «τρικολόρ» προκρίθηκαν ως δεύτεροι στα νοκ-άουτ. Την ίδια ώρα, οι Πολωνοί αποχαιρέτησαν με ένα θετικό αποτέλεσμα τη διοργάνωση!

Δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΕΔΩ .

Η ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ Η ΟΥΕΦΑ

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Γαλλία (Ντ. Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Σαλιμπά, Ουπαμεκανό, Ερναντές, Ντεμπελέ (Κόλο Μουανί 85'), Καντέ (Καμαβινγκά 62'), Τσουαμενί, Ραμπιό (Γκριεζμάν 62'), Γκριεζμάν, Μπαρκολά (Ζιρού 62')

Πολωνία (Μ. Προμπίερζ): Σκορούπσκι, Μπέντναρεκ, Νταβίντοβιτς, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Μόντερ, Ζιελίνσκι, Ζαλέφσκι (Σκόρας 69'), Ουρμπάνσκι,, Σιμάνσκι (Σφιντέρσκι 69'), Λεβαντόφσκι