Europa League: Το πανόραμα της βραδιάς

Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική του ανανεωμένου Europa League!

Η δράση της βραδιάς ξεκίνησε με την Φενέρμπαχτσε να επικρατεί με 2-1 Σεν Ζιλουάζ στην Τουρκία, ενώ οι μετέπειτα αντίπαλες του Ολυμπιακού, Μάλμε και Ρέιντζερς τέθηκαν αντιμέτωπες στην Σουηδία με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουμε με 2-0.

Το… κυρίως πιάτο σερβιρίστηκε αργότερα, όταν είχαμε και πάλι γκολ σε όλες τις αναμετρήσεις. Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Ολυμπιακό αφού οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν καλά στο «Groupama Stadium», αλλά πλήρωσαν δύο αμυντικές αδράνειες και ηττήθηκαν με σκορ 2-0 από τη Λιόν.

Η Στεάουα του Ηλία Χαραλάμπους διέλυσε με 4-1 τη Ρίγας (που αντιμετώπισε το ΑΠΟΕΛ στα πλέι-οφ) και μπήκε με το δεξί στην League Phase του Europa League.

Με δύο γκολ του Μπρούμα μετά το 88', η Μπράγκα, επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στη League Phase του Europa League, έκανε επική ανατροπή και νίκησε 2-1 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Απίστευτη Βικτόρια Πλζεν, έμεινε όρθια στη Φρανκφούρτη κόντρα στην Άιντραχτ και πήρε έναν πολύτιμο βαθμό ενόψει της συνέχειας του Europa League. Οι Τσέχοι, αν και έχαναν στο 85ο λεπτό με 2 γκολ διαφορά, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να ισοφαρίσουν τους «αετούς» σε 3-3 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Την ίδια στιγμή, η Αθλέτικ Μπιλμπάο στερούσε από τον Τζούριτς τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον πάγκο της Ρόμα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στο «Ολίμπικο».

Σε παιχνίδι που ξεκίνησε με καθυστέρηση, η Τότεναμ παρά το ότι έπαιζε με δέκα παίχτεςαπό το 8ο λεπτό κέρδισε την Καραμπα΄γκ με 3-0.

Τέλος, τα «μωρά» του Άγιαξ έδωσαν ένα σκληρό μάθημα στην Μπεσίκτας, η οποία παρά τις πολύ ηχηρές μεταγραφές που έκανε το καλοκαίρι, παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο και διασύρθηκε στο Άμστερνταμ με σκορ 4-0.

Οι αγώνες:

Τελικό: Μάλμε-Ρέιντζερς 0-2 (-/2' Μπαϊράμι, 75' Μακόσλαντ)

Τελικό: Φενέρμπαχτσε-Σεν Ζιλουάζ 2-1  (27' Σογιουντσού, 82' Αυτογκόλ/90' Ιβάνοβιτς)

Τελικό: Άγιαξ-Μπεσίκτας 4-0 (31' Φιτζ, 52',73' Γκοτς, 55' Τέιλορ/-)

Τελικό: Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βικτόρια Πλζεν 3-3  (38' Εκιτίκε, 62' Εμπίμπε, 67' Κρίστενσεν/41' Σουλτς, 86' Αντού, 90+3' Τζαμέλκα)

Τελικό:  Λιόν-Ολυμπιακός 2-0  (65' Τσέρκι, 70' Μπενραχμά/-)

Τελικό:Μπράγκα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-1  (88', 90+6'  Μπρούμα/30' Νταβίντα)

Τελικό: Ρόμα-Μπιλμπάο 1-1 (32' Ντόβμπικ/86' Παρέδες)

Τελικό: Στέαουα Βουκουρεστίου-Ρίγας 4-1  (9' Μπιρλιτζέα, 33' Στεφανέσκου, 58',70' Ολάρου/23' Λίπουσεκ)

Τελικό:Τότεναμ-Καραμπάγκ 3-0  (13' Τζόνσον, 53' Σαρρ, 68' Σολάνκε/-)