Η Λάτσιο ισοπέδωσε την Ντιναμό Κιέβου

Οι «λατσιάλι» διέλυσαν με 3-0 την Ντιναμό στο «Volksparkstadion» του Αμβούργου

Ιδανική πρεμιέρα για τη Λάτσιο, η οποία διέλυσε με 3-0 την Ντιναμό Κιέβου και μάλιστα εκτός έδρας.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Ντιά έκανε πανέμορφη ενέργεια μέσα στην περιοχή και από το πέναλτι πλάσαρε για το 0-1 ενώ στο 25’ ο Προβεντέλ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σαπαρένκο. Στο επόμενο λεπτό ο Πελεγκρίνι σέντραρε από αριστερά και ο Ντιά έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά ενώ στο 28’ ο Μπούστσαν απέκρουσε το δυνατό σουτ του Τσάουνα. Τελικά στο 34ο λεπτό ο Βεσίνο έβγαλε κάθετα στον Μπασιρού κι εκείνος πλάσαρε υπέροχα για το 0-2.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Ντιναμό, στο 35’ ο Μπασιρού σέντραρε από δεξιά και ο Ντιά με κεφαλιά έγραψε το 0-3. Στο 40’ ο Προβεντέλ έβγαλε το συρτό σουτ του Πιχαλόνοκ και στο 42’ είπε όχι και σε πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Μπράζκο.

Στο 61ο λεπτό το σουτ του Πέδρο σταμάτησε στο δοκάρι του Μπούσταν και 62’ ο Ντιά πλάσαρε από το πέναλτι αλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 68ο λεπτό το σουτ του Ίζακσεν πέρασε μόλις έξω ενώ στο 70’ ο προβεντέλ είπε όχι σε σουτ του Μπράζκο και στο 72’ η Ντιναμό έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Μπαχαρού. Στο 82’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία καθώς αποβλήθηκε ο Νόσλιν, λίγο μετά την είσοδό του στο ματς. Στο 89ο λεπτό ο Προβεντέλ έβγαλε το όμορφο φάουλ του Βάνατ.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπούστσαν, Τίμτσικ, Σεμπάγιος (19’ Μπιλοβάρ), Μιχάβκο, Ντούμπιντσακ, Πιχαλόνοκ (84’ Αντριέβσκι), Μπράζκο, Σαπαρένκο (64’ Ριμπτσίνσκι), Γιαρμολένκο (64’ Μπραχάρου), Καμπάιεβ (84’ Γκερέρο), Βάνατ

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Πελεγκρίνι, Ρομανιόλι, Πάτρικ (57’ Χίλα), Μάρουσιτς, Βεσίνο, Ροβέλα, Μπασιρού (79’ Νόσλιν), Τσάουνα (57’ Ίζακσεν), Πέδρο (68’ Τζακάνι), Ντιά (68’ Καστεγιάνος).