Τεσσάρα της Στεάουα του Ηλία στην Ρίγας

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο Κύπριος Κόουτς

Η Στεάουα του Ηλία Χαραλάμπους, αντίπαλος του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ, διέλυσε με 4-1 τη Ρίγας (που αντιμετώπισε το ΑΠΟΕΛ στα πλέι-οφ) και μπήκε με το δεξί στην League Phase του Europa League.

Ο Μπιρλιτζέα άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν άμεση απάντηση με τον Λίπουστσεκ στο 23’. Ο Στεφανέσκου στο 32’ όμως έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Στεάουα για το 2-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολαρού να «χτυπάει» στο 58’ και στο 69’ για το 4-1. Τα λεπτά περνούσαν, ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού και τη Στεάουα να ξεκινάει δυναμικά στη διοργάνωση.