Νέα εποχή... αδιόρθωτη Εθνική

Ανώτεροι οι Ρουμάνοι μας κέρδισαν με 3-0 σε ένα γήπεδο που έμοιαζε έδρα τους

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε την ήττα με 3-0 από την Ρουμανία στο ΓΣΠ στο ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή. Οι Ρούμανοι ήταν σαφώς ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού σκοράροντας μάλιστα και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Α' Μέρος

Με αρκετή διάθεση να επιτεθούν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκαν οι διεθνείς μας. Παρ΄όλα αυτά τους έλειπε η τελική πάσα για να φτάσουν με προυποθέσεις στην περιοχή της Ρουμανίας και έτσι δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Από την άλλοι οι Ρουμάνοι διεθνείς ήταν πιο σωστοί στις μεταβιβάσεις τους και εκμεταλλεύτηκαν τα αρκετά αμυντικά λάθη των διεθνών μας. Στο 16ο λεπτό η Εθνική Ρουμανίας κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετον Μαν να εκμεταλλεύεται την αμυντική αδράνεια και από κοντά με πλασέ να νικάει τον Μολ και να σημειώνει το 0-1.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από παράβαση του Λαίφη στον Μιράλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρασβάν Μαρίν ο οποίος ευστόχησε δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 33ο λεπτό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε να απειλήσει με τον Κάστανο να εκτελεί απευθείας το φάουλ αλλά ο Νίτσα απέκρουσε σταθερά.

Τα πράγματα έγιναν πιο άσχημα για την Εθνική μας ομάδα καθώς στο 36ο λεπτό δέχθηκαν και τρίτο γκολ μετά από κεφαλιά του Ντραγκουσίν που νίκησε τον Μολ.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Ρουμανία να προηγείται με 3-0 της Εθνικής μας ομάδας.

Β' Μέρος

Με τριπλή αλλαγή ξεκίνησε ο Σωφρόνης Αυγουστή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, προσπαθώντας να αλλάξει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Πέρασαν μέσα οι Π.Σωτηρίου,Χαραλάμπους και Μ.Ηλία στις θέσεις των Λοΐζου,Κούσουλο και Τζιωνή αντίστοιχα.

Από την άλλη οι Ρουμάνοι «κατέβασαν» ταχύτητες καθώς είχαν το υπερ τους προβάδισμα αλλά δεν σταμάτησαν να απειλούν. Στο 61ο λεπτό ο Στάντσιου έκανε μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του Μολ.

Στο 65ο λεπτό απείλησε η Εθνική μας με τον Χάμπο να κάνει το δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Νίτσα έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε ευκαιρία να μειώσει στο σκορ στο 77ο λεπτό με τον Χαραλάμπους να κάνει τη σέντρα στον Μακρή που πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Νίτσα.

Οι διεθνείς μας προσπάθησαν για να μειώσουν στο σκορ και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων λίγο έλειψε να το πετύχει ο Πιέρος Σωτηρίου αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Ντεμπούτο με ήττα για τον Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της Εθνικής μας ομάδας από την σαφώς ανώτερη Ρουμανία με 0-3.

Το 24sports σας μεταδίδει την εξέλιξη του αγώνα εδώ

Κύπρος: Μολ, Αντωνίου (32΄ Στυλιανού), Λαΐφης, Παναγιώτου, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κούσουλος (46′ Χαραλάμπους), Κάστανος (75′ Μακρής), Λοΐζου (46′ Σωτηρίου), Τζιωνής (46′ Ηλία), Πίττας.

Στον πάγκο: Δημητρίου, Μιχαήλ, Καρώ, Χαραλάμπους, Γκόγκιτς, Σωτηρίου, Μακρής, Στυλιανού, Πηλέας, Χρυσοστόμου, Ανδρέου, Ηλία.

Ρουμανία: Νίτσα, Ράτιου, Ντραγκουσίν (81′ Ταίτα), Μπόυρκα, Μπάνκου (63′ Τσίπτσιου), Στάντσιου, Μ.Μαρίν, Ρ.Μαρίν (63′ Ολάρου), Μαν (72′ Χάτζι), Ντραγκούς (72′ Πούσκας), Μιχάιλα

Στον πάγκο: Μολντοβάν, Τρνοβάνου, Μανέα, Τσίτα, Άλιμπεκ, Τσίπτσιου, Πούσκας, Χάτζι, Κομάν, Ολάρου, Μιτρίτα, Σορέσκου.

Σκόρερ: 16′ Μαν, 25′ Ρ.Μαρίν (π.), 36′ Ντραγκουσίν

Κίτρινες: Κούσουλος, Λαΐφης, Κάστανος, Σωτηρίου/Στάντσιου, Μαν