Νίκη πρωτιάς για τη Γεωργία του Ντβάλι

Η Γεωργία νίκησε εκτός έδρας την Αλβανία με 1-0 για τον 1ο Όμιλο του League Β΄ του Nations League, ενώ η Τσεχία επικράτησε με 3-2 της Ουκρανίας

Τεράστιο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του 1ου Ομίλου του League B΄του Nations League πήρε η Γεωργία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Αλβανίας με 1-0.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κοχορασβίλι στο 71ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της Γεωργίας στο δεύτερο ημίχρονο του ματς. Aξίζει να σημειωθεί πως ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ, Λάσα Ντβάλι κατέγραψε 90λεπτο.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τσεχία υποδέχθηκε την Ουκρανία σε ένα ματς με πολύ γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις, στο οποίο οι γηπεδούχοι νίκησαν με 3-2.

Το σκορ για τους Τσέχους άνοιξε ο Πάβελ Σουλτς στο 21’, με τον Βλάντισλαβ Βάνατ να ισοφαρίζει για την Ουκρανία στο 37΄. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Σουλτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το 3-1 έκανε ο Τόμας Σούτσεκ στο 80ό λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Γκιόργκι Σουντάκοφ στο 84΄.