Κέρασε την Αγγλία για τη… γιορτή του ο Κέιν - Η βαθμολογία στον όμιλο της Ελλάδας

Στην 100ή συμμετοχή του με την Αγγλία, ο Χάρι Κέιν καθάρισε με δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο τη Φινλανδία (2-0) πριν το αντάμωμα για την πρωτιά με την Ελλάδα!

Στη βραδιά του δεν γινόταν να μη λάμψει! Ο Χάρι Κέιν, στην 100ή συμμετοχή του με την εθνική Αγγλίας, με δυο γκολάρες καθάρισε… μόνος του τη Φινλανδία, οδηγώντας τα «τρία λιοντάρια» στη νίκη με 2-0 για το 2Χ2 στον 2ο όμιλο του League B του Nations League!

Η Αγγλία, παρότι έφτασε την κατοχή μπάλας στο 80% και είχε 7-2 τελικές, τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, που έκλεισε χωρίς σκορ, με τον Χάρι, όμως, να παίρνει τ' όπλο του στο δεύτερο!

Στο 58ο λεπτό και ενώ είχε απειλήσει ένα λεπτό νωρίτερα, ο επιθετικός της Μπάγερν Μονάχου με υπέροχη ενέργεια και σουτ-κεραυνό έκανε το 1-0! Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Λι Κάρσλεϊ δεν επαναπαύτηκε στο γκολ, που βρήκε με τον αρχηγό της και συνέχισε στο ίδιο τέμπο.

Στο 76', τελικά, ο Μαντουέκε, στο ντεμπούτο του, «έσπασε» την μπάλα στο ύψος του πέναλτι για τον αρχηγό και από εκεί ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας είχε εύκολο έργο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 και φτάνοντας τα 68 γκολ με το εθνόσημο. Σε 100 συμμετοχές επαναλαμβάνουμε!

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου του League B του Nations League:

Αγγλία-Φινλανδία 2-0: Κέρασε για τη γιορτή του ο Κέιν -Η βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής

Ο νικητής του ομίλου θα ανέβει απευθείας στη League A. Ο δεύτερος θα δώσει διπλούς αγώνες με τρίτη ομάδα της League A για τον προβιβασμό.

Ο τρίτος θα δώσει διπλούς αγώνες με δεύτερη της League C για την παραμονή του και ο τέταρτος θα υποβιβαστεί απευθείας στη League C.

Να σημειώσουμε πως τέσσερις ομάδες από το Nations League θα διεκδικήσουν την πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Θα πάρουν μέρος στα playoffs μαζί με τις 12 ομάδες, που θα τερματίσουν στη δεύτερη θέση των ομίλων τους στα προκριματικά.

Αυτές οι 16 ομάδες θα χωριστούν σε τέσσερα μονοπάτια και ύστερα από δύο μονούς αγώνες (ημιτελικό & τελικό) θα αναδειχθούν οι τέσσερις νικητές, που θα πάρουν τα τελευταία εισιτήρια της Ευρώπης.

Πηγή: Sport-fm.gr

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση