Λύγισε τον αξιόμαχο Εθνικό και έφυγε για τους «16» ο… σβηστός Άρης!

Το γκολ του Νταρίντα χάρισε στους «κίτρινους» τη νίκη-πρόκριση

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-1-1 παρέταξε τον Εθνικό ο Βαγγέλης Χαντές. Στο τέρμα επέλεξε τον Κούμπουλα, με τους Χατζηκυριάκο και Τσατσαρή να είναι τα στόπερ, ενώ Χριστογιάννης και Ζωγραφάκης ήταν τα μπακ. Με τους Μαλάϊ και Πολύζο να είναι τα χαφ, ενώ Αντωνίου και Σκεντεράι να είναι στα πλάγια και τον Ερέρα πίσω από τον Γεωργούση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Άρη ο Μάντζιος. Στο τέρμα ήταν ο Κουέστα, στα στόπερ Ροζ και Μπράμπετς, με τους Μοντόγια και Χουάνκαρ να είναι τα μπακ. Ζαν Ζουλ και Νταρίντα τα χαφ, Ντιαντί και Σαβέριο στα πλάγια, ενώ ο Φετφατζίδης είχε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Σαμόρα.

Σε δύο μέρη χωρίστηκε το πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα είκοσι λεπτά το θέαμα δεν ήταν καλό, καθώς ο Άρης είχε μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά απουσίαζαν οι καλές στιγμές. Με εξαίρεση μία εκτέλεση φάουλ του Φετφατζίδη στο 6ο λεπτό, με τον Μαλάϊ να διώχνει με το κεφάλι.

Η πρώτη καλή προσπάθεια σε κανονική ροή, δίχως να είναι ολοκληρωμένη, καταγράφεται στο 21ο λεπτό. Σαμόρα και Ντιαντί συνεργάστηκαν καλά, με τον δεύτερο να φεύγει κάθετα, αλλά η άμυνα του Εθνικού τον έκοψε στα όρια της περιοχής. Δύο λεπτά μετά, ο Σαμόρα πάτησε περιοχή, σούταρε από πλάγια, με τον Κούμπουλα να αποκρούει.

Στο 25’ ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ερέρα να φεύγει κάθετα και με διαγώνιο σουτ να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Τρία λεπτά μετά οι Πειραιώτες έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, δίχως να γίνει, ωστόσο, το 1-0. Ο Γεωργούσης νίκησε τον Κουέστα, αλλά δόθηκε οφσάιντ, με το replay να μην δικαιώνει τον επόπτη.

Αντιθέτως, έγινε το 0-1 λίγο μετά. Ο Ντιαντί έπιασε δυνατό εκτός περιοχής σουτ, με τον Κούμπουλα να μην καταφέρνει να μπλοκάρει και τον Νταρίντα να σκοράρει από κοντά στο 31’.

Παραλίγο ο Εθνικός να ισοφαρίσει στο 38’. Ο Κουέστα έκανε τραγικό λάθος, ο Γεωργούσης πήρε την μπάλα, σούταρε, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ ρέφαρε. Λίγο μετά οι παίκτες του Εθνικού φώναξαν για πέναλτι στον Γεωργούση.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στον Άρη. Ο Μοντόγια έκανε γύρισμα στο 44’, ο Νταρίντα την προβολή, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να περνάει εκτός.

Στο 51’ ο Εθνικός έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δόθηκε φάουλ. Δικαιολογημένα αυτήν τη φορά. Αφού ο Σκεντεράι έκλεψε την μπάλα, με φάουλ στον Ροζ, προτού νικήσει τον Κουέστα ο Ερέρα.

Ακολούθησε τέσσερα λεπτά μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Γεωργούσης έφυγε κάθετα από μακρινή μπαλιά, πλάσαρε και ο Κουέστα έδιωξε με το σώμα.