Ολυμπιακός: Τελικά και ο Καρβαλιάλ έγινε Βίτορ Περέιρα!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος βλέπει μέσα από το sport-fm.gr από μία άλλη σκοπιά τον χθεσινό ευρωπαϊκό θρίαμβο του Ολυμπιακού

• Μην τη χάνετε, όλα τα λεφτά στο χθεσινό παιχνίδι ήταν το πρώτο γκολ, που ήρθε και σε σημείο κλειδί. Το έβαλε ο Ολυμπιακός, νίκησε. Αν το έβαζε νωρίτερα η Μπράγκα, θα είχε τις πιθανότητες με το μέρος της για να κερδίσει.

• Μην ξεχνάτε τι είχα γράψει χθες το μεσημέρι, εδώ: Ο Ολυμπιακός διαχρονικά γίνεται άλλη ομάδα στην Ευρώπη όταν ανοίγει το σκορ στο Καραϊσκάκη και πηγαίνει στο ημίχρονο προηγούμενος στο σκορ. Εδώ και 15 χρόνια, σε τέτοιες περιπτώσεις κερδίζει στο τέλος τα παιχνίδια του σε ποσοστό 81,5%! Αντίθετα, όταν πάει στα αποδυτήρια χάνοντας στο ημίχρονο, χάνει στο τέλος σε ένα ποσοστό 78%!

• Τι να έκανα άλλο, να το… ζωγράφιζα;

• Αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο, αλλά και η παρουσία του κόσμου, η βοήθεια που έδωσε η εξέδρα στην ομάδα. Και να ξέρετε ότι όταν μία ομάδα, όπως ο ιδανικός Ολυμπιακός, που έχει στο μυαλό του ο Μεντιλίμπαρ, έχει ως κύρια στοιχεία την ένταση και την ενέργεια στο παιχνίδι του, είναι πολύ σημαντικό να παίρνει ώθηση από τον κόσμο της.

Ολυμπιακός: Τελικά και ο Καρβαλιάλ έγινε Βίτορ Περέϊρα!

• Κάπως έτσι, η Μπράγκα, που πέρυσι είχε κερδίσει σε ένα ΟΑΚΑ με 65.000 Παναθηναϊκούς με 1-0, υποχρεώθηκε σε μια βαριά ήττα. Την πιο βαριά ήττα της εκτός έδρας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις εδώ και μία ακριβώς τετραετία. Μόνο η Ρεάλ, τον περασμένο Νοέμβριο στο Τσάμπιονς Λιγκ, την έχει κερδίσει με τέτοιο σκορ (3-0) και τώρα ο Ολυμπιακός!

• Τον… ξεπάστρεψε, λοιπόν, και αυτόν, τον Καρβαλιάλ, τον Πορτογάλο πρώην προπονητή του ο Ολυμπιακός! Για εκδίκηση είχε έρθει (φαινόταν από τη γλώσσα του σώματος του, δεν ήταν «ξύλινος» όπως στον πάγκο του Ολυμπιακού), ήθελε να πάρει τη ρεβάνς για την απόλυσή του μόλις δύο μήνες αφότου είχε αναλάβει την ομάδα. Αλλά έφυγε με τριάρα. Όπως ακριβώς είχε συμβεί με τον άλλο Πορτογάλο, πρώην προπονητή του, το 2015, τον Βίτορ Περέιρα, που είχε παίξει εναντίον του Ολυμπιακού από τον πάγκο της Φενέρμπαχτσε, και οι «ερυθρόλευκοι» του έβαλαν 3-0 και εκείνου μέσα στην Κωνσταντινούπολη το φθινόπωρο του 2021, ενώ τον κέρδισαν και στο Καραϊσκάκη με 1-0!

• Καμιά φορά το ποδόσφαιρο τα… προβλέπει όλα! Είδατε, ήταν ο Καρβαλιάλ, έφυγε, πήρε τη θέση του ο Μεντιλίμπαρ, κατέκτησε ο Ολυμπιακός μαζί του το Conference League και τώρα βρέθηκαν αντίπαλοι οι δύο προπονητές, ο Μεντιλίμπαρ πάλι στον Ολυμπιακό και ο Καρβαλιάλ με την Μπράγκα και το σκορ ήταν 3-0. Για να δικαιωθεί, και μέσα από αυτήν τη διαδικασία, εκείνη η απόφαση του Μαρινάκη, για Μεντιλίμπαρ αντί Καρβαλιάλ!

• Η αλήθεια είναι ότι και η Μπράγκα είχε χθες καλές ευκαιρίες, και όχι λίγες, πέντε: Τρεις στο α' ημίχρονο (τις δύο τις έσωσε ο Τζολάκης) και δύο στο β' ημίχρονο (τη μία την έσωσαν Τζολάκης και Κάρμο). Ναι, οι δύο από τις πέντε προήλθαν από τα λάθος διωξίματα με τα πόδια του Τζολάκη, αλλά ευκαιρίες είναι. Μην ξεχνάμε ότι και τα τρία γκολ του Ολυμπιακού ήρθαν από κλεψίματα της μπάλας, από Ζέλσον, Ρόντινεϊ και Γουίλιαν…

• Ρεαλιστικά, οι καθαρές ευκαιρίες του Ολυμπιακού ήταν λιγότερες, ποιοτικά, τα τρία γκολ και τα δύο σουτ των Ρόντινεϊ και Τσικίνιο. Όμως, ήταν η όλη εικόνα της ομάδας καλύτερη από της Μπράγκα, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Ήταν πιο διψασμένος ο Ολυμπιακός για τη νίκη, το ήθελε περισσότερο, κάτι που φαίνεται και από κάποια στατιστικά στοιχεία, καθώς οι παίκτες του έκαναν περισσότερες επιθέσεις (23-14), είχε περισσότερες ανακτήσεις της μπάλας (51-42) και έκαναν περισσότερα τάκλιν (19-12).

• Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, που στο τέλος του αγώνα τόσο ο Καρβαλιάλ, όσο και ο αρχηγός της Μπράγκα, ο Ρικάρντο Όρτα, αλλά και ο γκολκίπερ Ματέους, δήλωσαν ξεκάθαρα ότι τα εύσημα αξίζουν στον Ολυμπιακό για την ωραία νίκη του…

Πηγή: Sport-fm.gr

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση