Έπαιξε για… όσο άντεξε ο Παναθηναϊκός και νίκησε στην πρόβα τζενεράλε

Με αντίπαλο τη Μακάμπι Νετάνια

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τα φιλικά της φετινής προετοιμασίας του με μια ακόμα νίκη, με 1-0 επί της Μακάμπι Νετάνια στη Λεωφόρο, με τον Μαξίμοβιτς να είναι βασικός και τον Ίνγκασον να κάνει ντεμπούτο.

Το «τριφύλλι» είχε καλή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο έβγαλε στοιχεία που ζητάει ο Ντιέγκο Αλόνσο, όπως αδιάκοπη πίεση, κατοχλη της μπάλας και ωραίες συνεργασίες, ενώ σκόραρε ένα όμορφο τέρμα με τον Μαντσίνι στο 30’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αφόρητη ζέστη, η φυσιολογική για την εποχή κούραση και οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν περισσότερες επικίνδυνες φάσεις.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Μπότεβ Πλόβντιβ -που απέκλεισε τη Μάριμπορ- στον β’ προκριματικό γύρο του φετινού Europa League, με το πρώτο ματς να διεξάγεται στις 25 Ιουλίου στο ΟΑΚΑ.

Στο… μυαλό του κόουτς:
Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1 τον Ντραγκόφσκι στην εστία και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Μλαντένοβιτς τετράδα στα μετόπισθεν. Μαξίμοβιτς και Βιλένα ήταν οι δύο στον άξονα, με τους Μαντσίνι, Μπακασέτα και Τζούριτσιτς στην τριάδα πίσω από τον Γερεμέγεφ, ο οποίος έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:
Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά από το ξεκίνημα, πήρε την κατοχή της μπάλας και έχοντας κάποιες καλές συνεργασίες, προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις κυρίως από τα άκρα.
Κατέγραψε την πρώτη του… υποψία φάσης στο 6’, με το γέμισμα του Μλαντένοβιτς από αριστερά, αλλά τον Γερεμέγεφ να μην μπορεί για λίγο να κάνει την κεφαλιά, στο ύψος της μικρής περιοχής…
Η Μακάμπι Νετάνια βρήκε πρώτη καθαρή ευκαιρία για γκολ, στο 10ο λεπτό. Όταν από λάθος γύρισμα του Μαξίμοβιτς για τον Μαντσίνι, προέκυψε κόρνερ από αριστερά. Με τον Βάργκας να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντραγκόφσκι να «απογειώνεται», για να διώξει με την βοήθεια και του δοκαριού του!

Πηγή: sport-fm.gr