Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς και αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ την επόμενη Κυριακή

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Πανσερραϊκού με 3-1 στο άδειο λόγω τιμωρία ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Super League, επιστρέφοντας στις νίκες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι», που έδειξε καλά στοιχεία επιθετικά αλλά και τα γνωστά προβλήματα στο αμυντικό τρανζίσιον, ήταν ο Τζούριτσιτς, καθώς πέτυχε δύο γκολ, με το πρώτο να είναι καθοριστικό, στο 81’ και στο 89’!

Νωρίτερα, ο Τετέ είχε ανοίξει το σκορ από το 10ο λεπτό, με τον Μπετανκόρ να ισοφαρίζει για τα αξιόμαχα «λιοντάρια», τρία λεπτά μετά.

Αξιοσημείωτη και η απόφαση του διαιτητή Ευαγγέλου να πάρει πίσω καθαρό πέναλτι του Γκουγκουσασβίλι στον Βαγιαννίδη, με προτροπή του Ζαμπάλα, στο 45’+4’., με το σκορ στο 1-1…

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στους οκτώ βαθμούς και αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ΑΕΚ την επόμενη Κυριακή (29/09), ενώ ο Πανσερραϊκός έμεινε στον ένα πόντο και πηγαίνει στη Λαμία, μια ημέρα μετά.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (68'Μπάλντοκ), Γεντβάι, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Ουναΐ (88'Μαξίμοβιτς), Μπακασέτας, Τετέ, Πελίστρι (68'Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης (88'Τσέριν.).

Πανσερραϊκός: Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Περούτσι, Μπετανκόρ (71'Γκίγκιτς), Τόμας (71' Χατζηστραβός), Τέρζιτς (66'Ντέλετιτς), Στάικος, Μπέργκστρομ, Σαλαζάρ (83'Πεταυράκης), Ντάβιντσον, Φαρές (83'Δεληγιαννίδης).