ΠΑΟ - Ολυμπιακός 0-0

Μεγάλο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός, διασταυρώνουν απόψε (άρχισε στις 20:30 ο αγώνας) τα «ξίφη» τους στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής με στόχο τη νίκη.

Από τη μια πλευρά ο Παναθηναϊκός, θέλει να κάνει το δικό του «restart» και για τον λόγο αυτό βλέπει το ντέρμπι ως έναν «τελικό». Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός προέρχεται από την επιβλητική νίκη με 3-0 επί της Μπράγκα και θέλει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.

Η ιστοσελίδα μας θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης:

90'+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Κωστούλας παίζει κάθετα για τον Μασούρα, ο οποίος τσιμπάει με το μυτάκι αλλά ο Λοντίγκιν το βγάζει με τα πόδια.

90' Σουτ του Ροντινέι, άουτ η μπάλα.

88' Κάρτα στον Σπόραρ.

81' Πολύ μακριά από την εστία του ο Λοντίγκιν, απομακρύνει με το κεφάλι μια προϋπόθεση κόντρας για τον Ολυμπιακό.

71' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Διαγώνιο σουτ του Μουζακίτη, διώχνει ασταθώς ο Λοντίγκιν, ο Ίνγκασον προλαβαίνει πριν εκτελέσει ο Ελ Κααμπί και ο Κωστούλας δεν μπορεί να βρει εστία από τη μικρή περιοχή με υπερένταση!

67' Ταχύτατη κόντρα για τον Παναθηναϊκό, με τον Τετέ να παίζει με τη μία κάθετα για τον Σπόραρ, αυτός ανοίγει το κοντρόλ και ο Ρέτσος κερδίζει τη μονομαχία και το φάουλ.

56' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κλείνει προς τα μέσα ο Ζέλσον και σεντράρει, γυριστή κεφαλιά του Ελ Κααμπί, με τον Λοντίγκιν να έχει καλή θέση και να μπλοκάρει.

54' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό τώρα σε κόντρα-επίθεση μετά το κόρνερ των γηπεδούχων που δεν έβγαλε αποτελέσμα.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος!

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ! Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πάνε στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι, χωρίς σκορ (0-0).

45'+1' Τεράστια τριπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Τζολάκης αποκρούει αρχικά με το στήθος το πρώτο τελείωμα του Σπόραρ, βγάζει και το δεύτερο του Σλοβένου και ο Τετέ υπό πίεση σουτάρει άουτ.

42' Άλλη μια σέντρα του Ολιβέιρα, στην αγκαλιά του Λοντίγκιν η μπάλα.

39' Ο Τετέ σπάει παράλληλα με την περιοχή στον Τσέριν, αυτός κάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Ρέτσος θα σταματήσει καια υτή την τελική.

35' Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Λοντίγκιν πάει να διώξει, κάνει τσαφ και ο Ζέλσον βγάζει τετ-α-τετ τον Ελ Κααμπί, αυτός περνάει τον κίπερ του Παναθηναϊκού και σουτάρει, ο Ίνγκασον διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

33' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, οι προωθημένοι Ρέτσος και Κάρμο δεν μπορούν να σουτάρουν και στην εξέλιξή της ο Ζέλσον κάνει... τζούφιο τελείωμα.

25' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κλέβει ο Έσε στα όρια της περιοχής και πλάγια αριστερά, δοκιμάζει τα πόδια του αλλά η μπάλα περνά δύο μέτρα από την εστία.

8' Αναπτύσσεται από τα δεξιά ο Ολυμπιακός, ο Κοστίνια κάνει συρτό γύρισμα που απομακρύνεται από τον Γεντβάι.

4' Σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει. Ο Τετέ παίζει στον Μπάλντοκ που έχει κάνει το overlap, ωραίο γύρισμα του τελευταίου εκεί που είναι ο Τζούριτσιτς αλλά χάνει το κοντρόλ και την ευκαιρία να απειλήσει ο Σέρβος.

2' Προσπαθεί να απειλήσει ο Ολυμπιακός. Ένα-δύο του Ροντινέι με τον Ολιβέιρα, ο δεύτερος κάνει ωραία σέντρα αλλά η μπάλα τελικά και από τον Ζέλσον που θέλησε να έρθει με φόρα.

1' Σέντρα στο ντέρμπι των αιωνίων!

Παναθηναϊκός:  Λοντίγκιν, Μπάλντοκ, Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπακασέτας, Τετέ, Τζούριτσιτς, Ιωαννίδης

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ρέτσος, Κοστίνια, Μουζακίτης, Έσε, Ολιβέιρα, Ροντινέι, Μαρτίνς, Ελ Κααμπί.