Μέγας ΟΦΗ έκλεισε το σπίτι του ΠΑΟΚ!

Και τον γκρέμισε απ’ την κορυφή!

Σπουδαίο «διπλό» του ΟΦΗ μέσα στην Τούμπα. Οι Κρητικοί επικράτησαν 2-1 του ΠΑΟΚ με ανατροπή στην 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League και τον γκρέμισαν από την κορυφή.

Ο Ντεσπόντοφ άνοιξε το σκορ στο 35’ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ, είχε ευκαιρίες για 2ο γκολ, ενώ του ακυρώθηκε τέρμα του Τισουντάλι στο 49’, καθώς το VAR είδε ότι ήταν εκτεθειμένο του γόνατο του Μαροκινού.

Η ομάδα του Ράσταβατς έκανε την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Σαλσέδο, ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή. Αφού στο 77’ έφτιαξε το 1-1 για τον Φούντα, ενώ δύο λεπτά μετά πέτυχε το νικητήριο γκολ έπειτα από ασταθή επέμβαση του Κοτάρσκι, που δεν βρέθηκε σε καλό βράδυ.

Στο μυαλό του κόουτς

Πιστός στο 4-2-3-1 ο Λουτσέσκου. Ο Κοτάρσκι ήταν κάτω από τα δοκάρια, Λόβρεν και Κόλεϊ τα στόπερ, Ότο και Γκόμες τα μπακ. Στο χαφ Σβαμπ και Οζντόεφ, στα φτερά Ντεσπόντοφ και Κωνσταντέλιας, ενώ ο Μουργκ πίσω από τον Τισουντάλι.

Με 4-2-3-1 και ο ΟΦΗ. Στο τέρμα ο Χριστογεώργος, στα στόπερ Λαμπρόπουλος και Χριστόπουλος, ενώ Μαρινάκης και Χατζηθεοδωρίδης στα μπακ. Στο κέντρο Μπαΐνοβιτς και Καραχάλιος, ενώ Σενγκέλια και Αποστολάκης ήταν στα «φτερά», με τον Φούντα να κινείται πίσω από τον Γιουνγκ.

Με ρυθμό, αλλά δίχως φάσεις κύλησε το πρώτο διάστημα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν δίχως καλή στιγμή, με το πρώτο ρήγμα να έρχεται στο 11’ από τον ελιγμό του Τισουντάλι μέσα στην περιοχή που έφερε ένα κόρνερ. Από το οποίο ο Σβαμπ αστόχησε με κεφαλιά.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε από την πλευρά του ΟΦΗ. Στο 13’ ο Σενγκέλια πλαγιοκόπησε και έκανε το γύρισμα για τον Χατζηθεοδωρίδη που σούταρε στα σώματα. Με την ίδια συνταγή απείλησε ξανά ο ΟΦΗ έξι λεπτά μετά. Ο Γεωργιανός βγήκε ξανά από τα δεξιά, βρήκε τον Αποστολάκη αυτήν τη φορά και το σουτ του από το ύψος του πέναλτι βρήκε στον Ότο.

Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το 1-0 στο 21ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας έκανε ωραίο πάρσιμο της μπάλας, μπήκε στην περιοχή και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Χριστογεώργου. Τρία λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε τις προϋποθέσεις για να βγάλει επικίνδυνη κόντρα, αλλά ο Μαρινάκης σταμάτησε με σκληρό φάουλ τον Μουργκ.

Ο ΟΦΗ με πρωταγωνιστή ξανά τον Σενγκέλια απείλησε στο 30ο λεπτό, αλλά ο Κόλεϊ του πήρε την μπουκιά απ’ το στόμα του προτού βγει φάτσα με τον Κοτάρσκι. Από… αέρος προσπάθησε να σκοράρει στο 32’ ο ΠΑΟΚ, με τον Κόλεϊ να κάνει δίχως καλή ισορροπία την κεφαλιά και τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει.

Οι ισορροπίες, πάντως, της αναμέτρησης άλλαξαν στο 35’. Ο Ντεσπόντοφ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Χριστογεώργου, κάνοντας το 1-0.

Παραλίγο ο ΟΦΗ να απαντήσει στα… καπάκια, με τον Γιουνγκ να βγαίνει σε θέση βολής, αλλά το σουτ του κατέληξε πάνω στον Κόλεϊ (38’). Ο «δικέφαλος του Βορρά» τρεις ακόμη φάσεις μέχρι την ανάπαυλα για το 2-0. Στο 40’ έπειτα από κόντρα, ο Γκόμες βγήκε σε θέση αριστερού εξτρέμ και εκτέλεσε άστοχα. Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν με υπομονή την μπάλα που κατέληξε στον Σβαμπ, ο οποίος αστόχησε με δυνατό σουτ από καλή θέση. Ο Αυστριακός αστόχησε και στις καθυστερήσεις από καλή θέση.

Ζεστός, όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, μπήκε στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ. Με τον Μουργκ να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Χριστογεώργο να μπλοκάρει. Στο 49’ οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το 2-0, αλλά εν τέλει δεν το έκαναν. Ο Ότο συνέκλινε από τα δεξιά προς τον άξονα και με πανέξυπνη μπαλιά βρήκε τον Τισουντάλι που εκτέλεσε τον Χριστογεώργο, αλλά ακυρώθηκε το τέρμα μέσω VAR για offside.

Ο ΟΦΗ δεν είχε μπει καθόλου καλά στο β’ μέρος, αλλά η εικόνα του άλλαξε εντελώς μετά τις αλλαγές του Ράσταβατς. Ο Μπάκιτς εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο ξεχασμένος Φούντας αστόχησε με γυριστό σουτ. Αυτό ήταν το πρώτο «καμπανάκι» για τους γηπεδούχους και το δεύτερο ήρθε στο 72’, με τον Γιουνγκ να αστοχεί απελπιστικά από πολύ καλή θέση έπειτα από γέμισμα του Μπάκιτς.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έδειξε να παίρνει το μήνυμα και στο 73’ είχε τριπλή ευκαιρία, με τον Τάισον να μην καταφέρνει να νικήσει τον Χριστογεώργο και έπειτα δεν μπόρεσε ο Γκόμες, ενώ στο τέλος ο Καραχάλιος έβαλε την κόντρα στον Οζντόεφ.

Ο ΟΦΗ, ωστόσο, «πάγωσε» την Τούμπα στο 77’. Ο φρέσκος Σαλσίδο έκανε εξαιρετική κίνηση από τα δεξιά και γύρισε στον Φούντα που εκτέλεσε από κοντά με τον Κοτάρσκι να μην καταφέρνει να διώξει. Προτού καταλάβει ο «δικέφαλος του Βορρά» το πώς έγινε το 1-1 ήρθε και το 1-2. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε φάουλ, ο Κοτάρσκι έκανε ασταθή επέμβαση και ο Σαλσίδο τον εκτέλεσε εξ επαφής.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το 2-2 στο 86’, αλλά υπήρξε offside στην κόντρα που έγινε στο σουτ του Τάισον. Στις καθυστερήσεις είχε ο ΠΑΟΚ δύο αξιοσημείωτες τελικές, με την κεφαλιά του Λόβρεν να μπλοκάρει στο 90’+3’ ο Χριστεογεώργος, ο οποίος έδιωξε στο φάουλ του Οζντόεφ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Ότο (80’ Μπάμπα), Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμες - Σβαμπ (76’ Καμαρά), Οζντόεφ - Ντεσπόντοφ (76’ Ζίβκοβιτς), Μουργκ, Κωνσταντέλιας (67’ Τάισον) - Τισουντάλι (67’ Τόμας)

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεωργός - Μαρινάκης (63’ Γκονθάλεθ), Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης - Μπαΐνοβιτς (63’ Μπάκιτς), Καραχάλιας - Φούντας (87’ Νέιρα), Αποστολάκης (63’ Ριέρα), Σενγκέλια - Γιουνγκ (74’ Σαλσίδο)