Έμεινε ζωντανή με… επική ανατροπή η Κολωνία

Εξασφάλισε έκτη θέση και Ευρώπη η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης!

Όσο ζει… ελπίζει η Κολωνία, που κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου και, με τη νίκη της με 3-2, να παραμείνει στο «κόλπο» για την παραμονή στα «σαλόνια» της Bundesliga και τη νέα σεζόν!

Οι «σιδερένιοι» αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων πριν καλά-καλά συμπληρωθούν 20 λεπτά παιχνιδιού. Ωστόσο, οι «τράγοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσαν νωρίς και, με δύο κεφαλιές στο 87’ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τους Τίγκες και Ντόουνς, που είχαν μπει αμφότεροι αλλαγή, πήραν το υπερπολύτιμο «τρίποντο», βάζοντας παράλληλα σε… μπελάδες τους αντιπάλους τους.

Στα ευρωπαϊκά Κύπελλα θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, μετά και την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Γκλάντμπαχ, καθώς μέσω αυτής εξασφάλισε την έκτη θέση στη βαθμολογία.

Με τα «πουλάρια» να προηγούνται πριν το 10λεπτο, χάρη στο 10ο φετινό τέρμα του Χακ, αλλά τους «αετούς» να απαντούν μετά το ημίωρο με τον Εντιμπε και να περιμένουν να μάθουν την διοργάνωση που θα παίξουν μετά τον τελικό της Μπορούσια Ντόρτμουντ με τη Ρεάλ Μαδρίτης…

Αήττητη για 11ό διαδοχικό παιχνίδι στο γερμανικό πρωτάθλημα παρέμεινε η Λειψία, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Βέρντερ Βρέμης, η οποία εκμεταλλεύθηκε το αυτογκόλ του Ζάιβαλντ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη.

Όμως, η είσοδος του Σέσκο στην επανάληψη άλλαξε και τα δεδομένα, με τον Σλοβένο επιθετικό να βρίσκει δίχτυα για έκτη συνεχόμενη αγωνιστική, να φτάνει τα 13 τέρματα και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση