Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της η Βόλφσμπουργκ

Με τον Κουλιεράκη να αγωνίζεται για πρώτη φορά σε ολόκληρο παιχνίδι της

Έχασε μια μεγάλη νίκη μέσα από τα χέρια της και με γκολ στο 90’+7’ η Βόλφσμπουργκ.

Με τον Κουλιεράκη να βρίσκεται για πρώτη φορά μετά την απόκτησή του από τον ΠΑΟΚ, στη βασική ενδεκάδα της, η Βόλφσμπουργκ προηγούνταν της Στουτγκάρδης, παίζοντας μάλιστα και με παίκτη περισσότερο από το 63', όμως ισοφαρίστηκε από τον Ουντάβ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και αρκέστηκε στον βαθμό του 2-2.

Προερχόμενοι από δύο διαδοχικές ήττες και με τον Έλληνα αμυντικό για πρώτη φορά βασικό, για την τρίτη εμφάνισή του, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με τον Βιντ στο 20', πριν έρθει στο 33' ο Μιγιό, αρχικά να δεν το πέναλτί του να αποκρούεται από τον Γκραμπάρα, παίρνοντας όμως μετά το... ριμπάουντ, για το 1-1.

Στο 63' ο Καραζόρ άφησε τη Στουγκάρδη με παίκτη λιγότερο, αντικρίζοντας δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του διαιτητή, και έξι λεπτά αργότερα (68') η Βόλσμπουργκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με γκολ του Αμουρά. Στο 74' ο σκόρερ του δεύτερου γκολ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, η οποία τελικά μετετράπηκε σε κίτρινη μετά από εισήγηση των VAR, με τους γηπεδούχους να κρατούν τη νίκη στα χέρια τους μέχρι και το 97', όταν ο Ουντάβ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Βασικός αγωνίστηκε και ο Σάλιακας στη Ζάνκτ Πάουλι (αντικαταστάθηκε στο 77'), με την ομάδα του να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στη φετινή σεζόν, επικρατώντας με το εμφατικό 3-0 μέσα στην έδρα της Φράιμπουργκ και ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις! Ο Σάαντ άνοιξε το σκορ στο 12', με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 41', με χαμένο πέναλτι του Γκρίφο. Ο Αφολαγιάν έκανε το 0-2 στο 45' και ο Σάαντ σκόραρε ξανά στο 72, για τον θρίαμβο της ομάδας από το Αμβούγο!

Επιβλητική νίκη πανηγύρισε και η Λειψία, 4-0 επί της Άουγκσμπουργκ, συνεχίζοντας το κυνήγι της Μπάγερν (στο -1 με παιχνίδι περισσότερο). Πρωταγωνιστής της ξανά ο Σέσκο, ο οποίος άνοιξε τον δρόμο προς το τρίποντο βάζοντας τα δύο πρώτα πολύ γρήγορα γκολ (11', 15'), με τον Γκεβελέου να χάνει πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 27 και τους Οπεντά (46'), Σίμονς (57') να ολοκληρώνουν την άνετη νίκη των «ταύρων».

Η Χάιντεχαϊμ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της από Ντόρτμουντ και Φράιμπουργκ, επικρατώντας 2-0 της Μάιντς με γκολ των Πίρινγκερ και Σόπνερ, ενώ η Γκλάντμπαχ πήρε τη δεύτερη φετινή της νίκη, 1-0 την Ουνιόν με γκολ του Τσβανκάρα στο 90'+6'

Πηγ: sport-fm.gr

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση