«Πλήγωσε» την πρώην ομάδα του ο Άβιλα και χάρισε

Με το τρίποντο αυτό η Μπέτις έφτασε στην βαθμολογία την Οσασούνα στους 15 βαθμούς

Οσασούνα και Ρεάλ Μπέτις έδωσαν τη δική τους «μονομαχία» στο Ελ Σαντάρ, με την ομάδα του Πελεγκρίνι να φεύγει θριαμβεύτρια με τους τρεις βαθμούς επικρατώντας 2-1 για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Με το τρίποντο αυτό η Μπέτις έφτασε στην βαθμολογία την Οσασούνα στους 15 βαθμούς και αναρριχήθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ρουιμπάλ με μία μαγική μπαλιά βρήκε τον Ρόκε και ο νεαρός απέναντι στον τερματοφύλακα της Οσασούνα δεν λάθεψε χαρίζοντας το προβάδισμα στην Μπέτις μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κυνήγησαν να βρουν ακόμη ένα τέρμα χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Την αστοχία τους αυτή την πλήρωσαν καθώς ήρθε η ισοφάριση από τους γηπεδούχους στο 59ο λεπτό από τον Τόρο. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίλβα για το 1-1.

Η Μπέτις όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 74ο λεπτό ένα παλιός γνώριμος της Οσασούνα, ο Τσίμι Άβιλα έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του. Η μπάλα στρώθηκε στον πρώην παίκτη των γηπεδούχων και αυτός χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε αμέσως τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό 2-1.

Με 10 ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Μπέτις μετά την απευθείας κόκκινη που αντίκρισε ο Νάταν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αφήνοντας για μερικά λεπτά την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.