Ατλέτικο: Στην UEFA για το πέναλτι της Λιλ

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατέθεσε επίσημη καταγγελία στην UEFA για το πέναλτι που κέρδισε η Λιλ στο 74ο λεπτό

Η Ατλέτικο Μαδρίτης φιλοξένησε στο Μετροπολιτάνο την Λιλ για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League και δέχθηκε μία σκληρή ήττα με 3-1 (23/10).

Οι Μαδριλένοι όμως έχουν σημαντικά παράπονα από τον διαιτητή Μάρκο Γκουίντα που διεύθυνε το ματς, καθώς στο 74ο λεπτό υπέδειξε πέναλτι υπέρ των Γάλλων, με τον Τζόναθαν Ντέιβιντ να μην αστοχεί από την άσπρη βούλα για το 2-1 της ομάδας του, ενώ μάλιστα ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 89’ κλειδώνοντας μία και καλή την υπόθεση νίκη.

Οι Μαδριλένοι φαίνεται να μην συμφωνούν με τον διαιτητή, διότι κατέθεσαν επίσημη καταγγελία στην UEFA με σκοπό να πάρουν μία εξήγηση για την απόφαση αυτή.

Ο Γκουίντα έδειξε πως ο Κόκε έκανε πέναλτι ακουμπώντας την μπάλα με το χέρι, ενώ στο ριπλέι φαίνεται πως ο Αντρέ, παίκτης της Λιλ, ήταν αυτός που είχε την επαφή με την μπάλα, με τον διαιτητή να μην ξεκαθαρίζει στους παίκτες της Ατλέτικο ακριβώς τι έχει συμβεί.