Η Μαγιόρκα έβαλε «φρένο» στη Ράγιο

Το αήττητο σερί της Ράγιο Βαγιεκάνο σταμάτησε

Στην πέμπτη θέση σκαρφάλωσε η Μαγιόρκα, η οποία υποδέχτηκε τη Ράγιο Βαγιεκάνο και πήρε το τρίποντο, επικρατώντας 1-0. Παράλληλα, έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των αντιπάλων, που μετρούσαν πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό, η Μαγιόρκα απείλησε με τον Ναβάρο, ενώ, λίγο αργότερα, ο Μουρίτσι βρέθηκε ξεμαρκάριστος, αλλά, η κεφαλιά που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να δημιουργούν ευκαιρίες, αλλά, γκολ δεν έβαζαν, εξαιτίας, κυρίως, της πολύ καλής εμφάνισης του Μπατάγια, κάτω από τα δοκάρια της Ράγιο. Ο Αργεντινός τερματοφύλακας κρατούσε όρθια την ομάδα του και στο δεύτερο ημίχρονο, για να λυγίσει, τελικά, στο 75ο λεπτό. Ο Ντάνι Ροντρίγκες εκτέλεσε κόρνερ, ο Μουρίτσι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, λυτρώνοντας την Μαγιόρκα. Έτσι, η ομάδα από τις Βαλεαρίδες Νήσους συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία, χωρίς να χάσει βαθμό σε παιχνίδια όπου ανοίγει εκείνη το σκορ. Στην ένατη θέση, τέσσερις βαθμούς μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις, η Ράγιο.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Γκρέιφ, Μοχίκα, Ράιγιο, Μαφέο, Βαλιέντ, Μορλάνες (77' Μασκαρέλ), Σάμουελ Κόστα, Ναβάρο (72' Βαλέρι), Νταρντέρ (84' Σάντσεθ), Λάριν (72' Ντάνι Ροντρίγκες), Μουρίτσι (84' Πρατς)

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Μπατάγια, Μουμίν (73' Ερνάντεζ), Ράτιου, Μπάλιου, Λετζέν, Αλβαρο Γκαρθία, Ντε Φρούτος, Ουνάι Λόπεθ (63' Βαλεντάιν), Γκουμπάου (55' Σις), Ίσι Παλαθόν (64' Χάμες Ροντρίγκες), Καμέλο (55' Γκουαρδιόλα)