Η Οσασούνα διέλυσε την Μπαρτσελόνα με τεσσάρα

Νύχτα γιορτής στην Παμπλόνα!

Η Παμπλόνα γιορτάζει το βράδυ του Σαββάτου! Η Οσασούνα θριάμβευσε απέναντι στην Μπαρτσελόνα, διαλύοντάς τη με το τελικό 4-2 και προκάλεσε την πρώτη φετινή ήττα των Καταλανών στη LaLiga, στην 8η αγωνιστική της φετινής ποδοσφαιρικής χρονιάς.

Οι παίκτες του Βιθέντε Μορένο «χτύπησαν» εκεί ακριβώς που έπρεπε, εντοπίζοντας τα αμυντικά κενά των «μπλαουγκράνα» και κατέγραψαν την 4η σερί εντός έδρας νίκη τους στην τρέχουσα σεζόν.

Ο Μπούντιμιρ στο 18ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά ανάμεσα απ’ τα στόπερ άνοιξε το σκορ, για να γίνει και το 2-0 στο 28ο λεπτό από το φοβερό γκολ του Μπράιαν. Έφυγε μόνος απέναντι από τον Πένια, τον ντρίμπλαρε, σκόραρε και… ενθουσιάστηκε κι εκείνος με τη μεγάλη στιγμή του.

Η Μπαρτσελόνα το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει ένα δώρο για να ξαναμπεί στο ματς, αφού στο 53ο λεπτό ο Σέρχιο Ερέρα έκανε πολύ μεγάλο λάθος – το δεύτερο στη φάση μετά από κακή απομάκρυνση από την εστία του – και εκτίμησε λανθασμένα το χαμηλό σουτ του Πάου Βίκτορ που μείωσε σε 2-1.

Η Οσασούνα άργησε λίγο να ξαναπάρει τα πάνω της, οι Καταλανοί πίεσαν όσο κι όπως μπορούσαν, δίχως να πείσουν, αλλά άφηναν τέτοια κενά στα μετόπισθεν που φάνταζε δεδομένο πως θα τιμωρηθούν.

Και δυστυχώς για εκείνους, το υπέστησαν άλλες δυο φορές, για να γίνει φαντασμαγορικό το αποτέλεσμα! Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε φάση απόλυτα χαρακτηριστική του πόσο φοβερά μπορούσαν να εκθέσουν τους παίκτες της Μπαρτσελόνα με τα σπριντ τους.

Ο Μπούντιμιρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 72' και στο 85' ο Αμπέλ Μπρετόνες έκλεψε από τον Γιαμάλ, έκανε το ξερό, αριστερό σουτ και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο! Ο Γιαμάλ με ένα κοντρόλ και αριστερό σουτ σε μικρό χώρο έγραψε το τελικό 4-2 στο 89ο λεπτό.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση