Απόδραση με Εμπαπέ-Βινίσιους για τη Ρεάλ! (vid)

Πέρασε με 2-1 από την έδρα της Θέλτα

Απόδραση από το «Μπαλαΐδος» διά πυρός και σιδήρου για τη Ρεάλ, η οποία νίκησε με 2-1 τη Θέλτα και φουλάρει για το Clásico του επόμενου Σαββάτου. Στα ίσα Ρεάλ και Μπαρτσελόνα αλλά με τους Μαδριλένους να έχουν ένα ματς παραπάνω.

Στο 7ο λεπτό ο Κουρτουά νίκησε τον Σβέντμπεργκ σε τετ α τετ και στο 9’ η Ρεάλ άλλαξε υπέροχα την μπάλα, ο Βαλβέρδε έκανε το σουτ και ο Γκουαΐτα έβγαλε σε κόρνερ. Τελικά στο 21’ η Ρεάλ έκλεψε ψηλά και ο Εμπαπέ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 22’ ακυρώθηκε το γκολ του Ιγκλέσιας που ήταν φανερά εκτεθειμένος και στο 35’ το μακρινό σουτ του Καμαβινγκά πέρασε μόλις έξω, όπως και η κεφαλιά του Βινίσιους στο 39’. Δύο λεπτά μετά ο Βραζιλιάνος έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από αριστερά αλλά αστόχησε.

Στο 46’ το σουτ του Μπέλινγκχαμ έξυσε το δοκάρι της Θέλτα και στο 50’ ο Μινγκέθα σέντραρε από δεξιά και ο Σβέντμπεργκ με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1.

Στο 53’ η Ρεάλ σκόραρε με τον Βινίσιους αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 60’ το διαγώνιο σουτ του Σβέντμπεργκ έφυγε λίγο έξω. Στο 62’ το σουτ του Εμπαπέ σταμάτησε στον Μανκίγιο και στο 66’ μίλησε για μια ακόμη φορά η μεγάλη κλάση του Λούκα Μόντριτς. Ο Κροάτης μαέστρος έβγαλε απίθανη κάθετη στον Βινίσιους κι εκείνος απέφυγε και τον Γκουαΐτα και πλάσαρε από δεξιά για το 1-2.

Στο 69’ ο Κουρτουά έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Μπαμπά και στο 71’ το σουτ του Μινγκέθα έξυσε το δοκάρι της Ρεάλ. Στο 90+2' ο Ντουράν έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Δουβίκας έχασε απίθανη ευκαιρία με προβολή από κοντά.

ΘΕΛΤΑ: Γκουαΐτα, Αλόνσο, Μανκίγιο (72’ Αλφόνσο Γκονθάλεθ), Μπελτράν (86’ Νταμιάν Ροντρίγκεθ), Μινγκέθα, Στάρφελτ, Σβέντμπεργκ (72’ Χάβι Ροντρίγκεθ), Σοτέλο, Άλβαρεθ, Ιγκλέσιας (77’ Δουβίκας), Μπάμπα (77’ Ντουράν)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Ρίντιγκερ, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Γκαρσία (70’ Μεντί), Τσουαμενί, Βαλβέρδε (63’ Μόντριτσ), Καμαβινγκά (63’ Ροδρίγο), Μπέλινγκχαμ, Εμπαπέ (80’ Σεμπάγιος), Βινίσιους