Πήρε τον βαθμό στο 95’ η Ατλέτικο!

Πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα και εικοσάλεπτη διακοπή στο ματς

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Ατλέτικο, Οι «ροχιμπλάνκος» σκόραραν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και πήραν την ισοπαλία (1-1) στο μεγάλο ντέρμπι με τη Ρεάλ. Πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα και εικοσάλεπτη διακοπή στο ματς.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Καρβαχάλ σέντραρε από δεξιά αλλά ο Ροδρίγο δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση στο πέναλτι και στο 3’ ο Γιορέντε έκοψε προ του Μπέλινγκχαμ μετά από κάθετη του Μόντριτς. Στο 8ο λεπτό ο Άλβαρες απέφυγε τον Ρίντιγκερ κι έκανε το σουτ αλλά ο Κουρτουά έσωσε και στο 16’ ήταν η σειρά του Όμπλακ να βγάλει εντυπωσιακά τη σουτάρα του Βαλβέρδε.

Ο Ουρουγουανός απείλησε ξανά στο 26ο λεπτό ενώ στο 35’ ο Όμπλακ κατέβασε ρολά μετά από σουτ του Βινίσιους και στο 42’ ο Σέρλοθ έκοψε σωτήρια μετά από κεφαλιά του Μιλιτάο.

Στο 50ο λεπτό η Ρεάλ εκτέλεσε με πάσα ένα κόρνερ, ο Μόντριτς έστρωσε στον Ροδρίγο κι εκείνος πλάσαρε άστοχα από καλό σημείο ενώ στο 64’ ήρθε το γκολ για τη Ρεάλ Μαδρίτης. O Βινίσιους έκανε το γέμισμα από αριστερά, ο Μιλιτάο κατέβασε στο πίσω δοκάρι και με φοβερό σουτ έγραψε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα οι οπαδοί της Ατλέτικο έριξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο και ο ρέφερι απέσυρε τις ομάδες στα αποδυτήρια. Το ματς ξεκίνησε μετά από 20 περίπου λεπτά και στο 73’ ο Όμπλακ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Βινίσιους.

Στο 82’ ο Κουρτουά έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Σάμουελ Λίνο από πλάγια αριστερά ενώ στο 89' ο Έντρικ έφυγε στην κόντρα αλλά σούταρε από μακριά και αστόχησε. Στο 90+1' η εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν έξυσε το δοκάρι του Κουρτουά, ο οποίος έσωσε με το πόδι μετά από γύρισμα του Κορέα στο 90+4'.

Ωστόσο στο 90+5' ο Κορέα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ρεάλ μετά από κάθετη του Γκαλάν και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Στο 90+9' αποβλήθηκε ο Γιορέντε.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένες, Μολίνα (46’ Κόκε), Ρεϊνίλντο (75’ Γκαλάν), Λε Νορμάν, Γιορέντε, Ντε Πολ, Γκάλαχερ (70’ Κορέα), Γκριεζμάν, Άλβαρες (75’ Ρικέλμε), Σέρλοθ (55’ Λίνο)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί, Μόντριτς (86' Βάθκεθ), Τσουαμενί, Βαλβέρδε, Μπέλινγκχαμ, Ροδρίγο, Βινίσιους (87' Έντρικ)