Λύγισε στο 90’ τη Λάτσιο με πέναλτι και… έσπασε το ρόδι η Φιορεντίνα!

Χαμογέλασε τελευταία η Φιορεντίνα

Επιτέλους νίκη για τη Φιορεντίνα!

Οι «βιόλα» επικράτησαν 2-1 της Λάτσιο με ανατροπή για την 5η αγωνιστική της Serie A και πανηγύρισαν το πρώτο τους «τρίποντο» στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από τρεις ισοπαλίες και μία ήττα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ραφαέλε Παλαντίνο ήταν ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της. Το δεύτερο, με το οποίο, έγειρε η πλάστιγγα υπέρ της ήρθε στο 90ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο ανώτεροι ήταν οι «λατσιάλι», οι οποίοι αναζητούσαν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη. Στο 41’ προηγήθηκαν με κεφαλιά του Χίλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ταβάρες, ο οποίος στο τέλος αποδείχθηκε μοιραίος.

Με την είσοδο του Γκούντμουντσον στην αναμέτρηση, υπήρξε ανατροπή των δεδομένων.

Στο 46’ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και τρία λεπτά μετά ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση πήγαινε καρφί για ισοπαλία, με τη Λάτσιο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στην τελική ευθεία και ένα μακρινό σουτ του Γκεντουζί που έβγαλε δύσκολα ο Ντε Χέα.

Ωστόσο, το πέναλτι που έκανε ο Ταβάρες, μετέτρεψε ξανά σε γκολ ο Ισλανδός για το 2-1 στο 90’.

Πηγή: sportfm.gr

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση