Έβαψε ροσονέρο το ντέρμπι η Μίλαν! (vid)

Νίκησε 2-1 την Ίντερ στο «Μεάτσα» και πήρε το πρώτο «Derby della Madonnina» της σεζόν

Αφεντικό στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν η Μίλαν! Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα νίκησε 2-1 την Ίντερ στο... παγωμένο «Μεάτσα» και έφυγε με τρίποντο από το «Derby della Madonnina», χάρη σε γκολ του Ματέο Γκάμπια με κεφαλιά στο 89ο λεπτό!

Κάπως έτσι, οι «ροσονέρι» έπιασαν τους πρωταθλητές στους 8 βαθμούς και τους έριξαν από την κορυφή, την οποία κατέχει πλέον η Τορίνο, που έμεινε μόνη πρώτη με 11 βαθμούς.

Στο 6ο λεπτό ο Ράιντερς έδωσε όμορφα στον Μοράτα που πλάσαρε από το πέναλτι αλλά είδε τον Ζόμερ να βγάζει σε κόρνερ και στο 10’ ο Πούλισικ τρύπωσε στην περιοχή της Ίντερ και με όμορφο τσίμπημα έγραψε το 0-1.

Στο 15’ το γυριστό του Λαουτάρο πέρασε λίγο έξω και στο 27’ ο Λαουτάρο άνοιξε αριστερά στον Ντιμάρκο που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1. Στο 42ο λεπτό ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Τουράμ και στο 47’ ο Ζόμερ είπε όχι σε κεφαλιά του Λεάο.

Στο 64’ ο Ζόμερ είπε όχι και σε σουτ του Ράιντερς ενώ από το κόρνερ ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι στη Μίλαν αλλά το πήρε πίσω. Στο 68’ το σουτ του Έιμπραχαμ πέρασε μόλις έξω και στο 70’ ο Ζόμερ νίκησε ξανά τον Λεάο ενώ στο 72’ ήταν η σειρά του Μενιάν να πει όχι σε σουτ του Λαουτάρο.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και στο 75’ ο Ζόμερ απέκρουσε το σουτ του Λεάο και στο επόμενο λεπτό ο Ράιντερς έβγαλε πανέμορφη μπαλιά στον Έιμπραχαμ που βρέθηκε μόνος με τον Ζόμερ αλλά πλάσαρε άστοχα.

Και τελικά στο 89ο λεπτό ο Ράιντερς εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Γκάμπια με κεφαλιά έκανε το 1-2. Μάλιστα στο 90+7' η Μίλαν έφυγε στην κόντρα αλλά ο Οκαφόρ αστόχησε από κοντά.

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Ατσέρμπι, Ντιμάρκο, Παβάρ, Ντάμφρις (63’ Νταρμιάν), Μπαζτόνι (84’ Κόρσλο Αουγούστο), Μχιταριάν (63’ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (63’ Ασλάνι), Μπαρέλα (74’ Ζιελίνσκι), Λαουτάρο Μαρτίνες, Τουράμ

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Τομόρι, Ερναντές, Έμερσον, Γκάμπια, Ράιντερς, Φοφανά, Πούλισικ (78’ Οκαφόρ), Λεάο (87’ Τσουκβουέζε), Μοράτα (78’ Λόφτους Τσικ), Έιμπραχαμ (90+3’ Πάβλοβιτς)