Έφτασε σε 3η διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα με το πρώτο φετινό γκολ του Ισπανού

• ΑΕΚ
  • 1
    0
  • ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωση χάρη στο γκολ του Σολ στο 13ο λεπτό. Πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Λαρνακείς ενώ η «Κυρία» γνώρισε την τρίτη της φετινή ήττα.

Α' Μέρος

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον πλήρη έλεγχου του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο με την Ανόρθωση να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου. Η ομάδα του Γιαννάκη Οκκά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια τελική στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει οκτώ τελικές.

Στο 8ο λεπτό ο Εκπολό γύρισε τη μπάλα στον Σολ ο οποίος πλάσαρε αλλά ήταν αρκετά αδύναμο με αποτέλεσμα ο Ζίβκοβιτς να μαζεύει.
Στο 13ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από λάθος του Αρτυματά στον χώρο του κέντρου ο Ροντέν «έκλεψε» τη μπάλα έδωσε στον Γκάμα ο οποίος γύρισε στον αμαρκάριστο Σολ που σημάδεψε σωστά και νίκησε τον Ζίβκοβιτς δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κυκλοφόρησε τη μπάλα με σχετική ευκολία και έψαξε ένα δεύτερο γκολ ωστόσο τα τελειώματα δεν ήταν τα ιδανικά. Πρώτα ο Φαράζ στο 32ο λεπτό με ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να μαζεύει.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μιλίσεβιτς από πλεονεκτική θέση πήρε τη κεφαλιά αλλά και πάλι ο Ζίβκοβιτς ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε.
Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ήταν και πάλι με τους γηπεδούχους με τον Ροντέν στο 44ο λεπτό να κάνει το πλασέ αλλά ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης ήταν και πάλι σωστά τοποθετημένος.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 της Ανόρθωσης.

Β'Μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χένιγνκ Μπεργκ έριξε αρκετό ρυθμό και κυκλοφόρησε με αρκετή υπομονή τη μπάλα. Από την άλλη οι ποδοσφαιριστές της καθυστερούσαν πολύ στις μεταβιβάσεις τους με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή της ΑΕΚ.

Ο Σολ στο 64ο λεπτό βρήκε δίχτυα αλλά μετά από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Φαράζ πριν να δώσει τη πάσα ήταν σε θέση όφσαιντ.

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι με πρωταγωνιστή τον Σολ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της. Ο Γκάμα έδωσε τρομερή κάθετη στον Ισπανό επιθετικό που βρέθηκε απέναντι από τον Ζίβκοβιτς αλλά το πλασέ του έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Στο 72ο λεπτό ήταν σειρά του Φαράζ να απειλήσει με ωραίο διαγώνιο σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς πραγματοποιήσε φοβερή απέκρουση κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Ανόρθωση η οποία απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 82ο λεπτό με τον Χρυσοστόμου να παίρνει τη κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την βαρωσιώτικη ομάδα για να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας έγινε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και συγκεκριμένα στο 96ο λεπτό με τον Κονσεϊσάο να κάνει ωραίο δυνατό σουτ αλλά ο Αθανασιάδης εκτινάχτηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά σώζοντας την ομάδα του.

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη την τρίτη της διαδοχική και πρώτη στην έδρα της και ανέβηκε στους 13 βαθμούς.